10 důvodů, proč topit dřevěnými briketami

Používání dřevěných briket k vytápění našich domácností je v dnešní době doslova hitem, a to z mnoha důvodů. Není náhodou, že právě dřevěným briketám se říká palivo budoucnosti. Pojďme si krátce uvést některé z jejich výhod.

10 důvodů, proč topit dřevěnými briketami

  1. Výrazně šetří peníze

Pokud budete topit dřevěnými briketami, nebudete už mít hluboko do kapsy. Při topení dřevěnými briketami totiž ušetříte polovinu nákladů oproti vytápění zemním plynem, a dokonce dvě třetiny oproti vytápění elektřinou! Vaše spotřeba bude při stejné ceně o třetinu menší než při topení uhlím a 1 tuna briket Vám nahradí až 5 m3 štípaného dřeva. 

  1. Mají vysokou výhřevnost

Výhřevnost dřevěných briket (17–19 MJ/kg) je vyšší než výhřevnost dřeva (10–14 MJ/kg) a hnědého uhlí (13 MJ/kg) a dosahuje téměř výhřevnosti uhlí černého (21 MJ/kg). 

  1. Dlouho hoří

V závislosti na kvalitě a rozměrech vydrží dřevěné brikety hořet a žhnout 4–8 hodin. V průměru dřevěné brikety hoří 3x déle než smrkové dřevo.

10 důvodů, proč topit dřevěnými briketami 

  1. Obsah vody je nízký, a proto jsou vhodné k okamžitému použití

V briketách je obsaženo méně než 10 % vody. Čerstvé dřevo má vlhkost 50 % a skoro poloviční výhřevnost. Teprve po správném dvouletém skladování se vlhkost dřeva sníží na 20 % a výhřevnost zvýší na 14 MJ/kg. Jen málokdo však skutečně suší dřevo celé 2 roky. Brikety mají vlhkost 2x nižší než suché dřevo a jsou tak vhodné k okamžitému použití. 

  1. Snadné skladování a manipulace

Brikety jsou balené do PE fólie v balíčcích po 10 kg, díky čemuž je můžete skladovat prakticky kdekoliv (kromě přímého deště) a manipuluje se s nimi snáze než s uhlím či dřevem. Jejich hmotnost je velmi nízká, takže péči o teplo domova můžete svěřit i svým dětem. 

  1. Čistý provoz

Balení do fólie po 10 kg s sebou nese i další výhody. Při manipulaci a skladování se nemusíte bát, že by Vám brikety způsobily doma nepořádek nebo že byste se od nich ušpinili. 

  1. Hodí se do všech druhů topenišť

Topidla, v nichž by se nedalo topit dřevěnými briketami, prakticky neexistují. Brikety jsou tedy vhodné pro všechny kotle, kamna a krby, v nichž Vám budou několik hodin hořet jako dřevo a poté žhnout jako uhlí. 

  1. Obsahují minimum popela

Po briketách zůstane jenom minimum popela, který můžete dále využít na zahrádce nebo trávníku jako přírodní hnojivo. Toto vzácné minerální hnojivo je bohaté na fosfor, draslík, hořčík, hydroxid draselný a další důležité stopové prvky, které stromy během růstu čerpaly ze země. 

  1. Neobsahují žádná pojiva a příměsi, a přesto se nerozpadají

Při výrobě briket nejsou kromě samotných dřevěných pilin používána žádná pojiva ani příměsi, takže jsou ekologické a díky stlačení pod vysokým tlakem (až 1800 atmosfér) se nerozpadají. 

  1. Šetří životní prostředí

Na rozdíl od fosilních paliv, jako je uhlí či zemní plyn, šetří životní prostředí, protože se jedná o obnovitelný zdroj energie, který vzniká jako vedlejší produkt dřevozpracujícího průmyslu. To ale není vše. Nejen, že je spalování dřevěných briket CO2 neutrální, protože CO2 se uvolňuje jen v takovém množství, jaké stromy spotřebují během svého růstu, ale také při spalování nevzniká kouř ani zápach a navíc neobsahují žádná lepidla, síru, halogeny či těžké kovy. 

Tip na závěr: Zaujaly Vás dřevěné brikety a přemýšlíte o nákupu? Pokud hledáte spolehlivého dodavatele a zároveň chcete ušetřit, výbornou volbou je například česká rodinná firma Ecotop Energy s.r.o. V její nabídce najdete různé druhy kvalitně stlačených dřevěných briket z čistých pilin tvrdého dřeva bez jakýchkoliv příměsí či pojiv. Prodejce nabízí rychlé a levné doručení i na zkoušku a navíc 100% garanci kvality a záruku vrácení peněz.