Chyby při zařizování interiéru

Udělat chybu při zařizování interiéru není nic neobvyklého. Můžeme se bavit o každé místnosti zvlášť, ale chceme být všeobecní, protože většina rad jsou použitelná pro většinu místností, tedy kuchyni, obývací i dětský pokoj atd.

Před zařizováním

Při zařizování bytu jsou dvě možnosti, buď máme zcela prázdný byt, nebo zabydlení a my ho předěláváme. Takže nenosme nábytek po místnostech a nehledejme, kde by se nejlépe vyjímal, ale sedněme si, nakresleme si plánek místnosti či bytu a ve stejném měřítku i půdorysy vystříhaného nábytku, který máme k dispozici. A začněme kreslit a posouvat…

Chyba 1 – Komunikace

Po bytě bychom měli chodit přirozenými cestami, tedy od dveří ke dveřím, k oknům, k sedacímu a lehacímu nábytku, ke kuchyňské lince a tak dále. Pokud si tyto cesty nevyzkoušíme a nezakreslíme, můžeme v noci mít problém rozespalí a bez rozsvícení dorazit na potřebnou místnůstku. Stejně tak cesta z kuchyně ke stolu v obýváku, kdy není nic nepříjemnějšího, než slalom mezi nábytkem s plným tácem jídla s nádobí.

Chyba 2 – Barvy

Barvy jsou k chybám velmi náchylné, protože ty se mění velmi snadno. Koupíme si třeba pěknou sedací soupravu, a pak přes ní dáme kvůli ochraně jinak barevné potahy. Ale všeobecně bychom neměli interiér vybarvit do jednoho tónu, pak je to nudné, ale ani počet barev přehnat, pak máme místnost jako “papoušek”. Je snaha k zútulnění bytu hýřit teplými barvami, což jsou béžovou, oranžová, růžová, a k tomu nábytek třeba jen ve světlém dřevě. Máme tu sice výběr neutrálních barev, ale žádnou dominantní, chybí zde něco, co by přitahovalo oči, ale samozřejmě nepopouzelo horkou krev. Je proto lepší použít méně barev, tak tři, a ještě jednu povýšit na hlavní, ale ne zcela převládající. Pokud jde o sytost, tak skutečně raději méně syté barvy, a když tmavou, tak jen pro menší plochy a ne vedle sebe. Klasicky platí, že čím dále od oken, tím barvy světlejší.

Chyba 3 – Přeplněnost

Stylu, který doslova brojí proti přeplněnosti bytu, je minimalismus. Ten je určitě cílem mnoha mladých lidí, ovšem je to pro větší byty, kde můžeme nějaký pokoj obětovat jako šatník, či se zaměřit na celostěnové (vestavěné) skříně. Na začátku manželské cesty se to zařizuje, když nám stačí pár kalhot, bot a podobně. Časem přijdou děti, a s nimi další oblečení, potřeby, hračky, školní potřeby, kdekdo začne něco sbírat a mít koníčky, a je po minimalismu. Když už budeme mít menší byt a potřebu velkých skladovacích prostor, tak používejme strohý nábytek až ke stropu, stavme ho do sestav, abychom ušetřili místo. Pro případné sbírky a koníčky vyčleňme jeden pokoj, nebo alespoň jeden kout místnosti. Nezahlcujme byt dekorativními zbytečnostmi, i když k nim máme citové pouto. Pamatujme, že přeplněné prostory jsou vždy opticky menší a vždy jsou i pocitově temnější.

Chyba 4 – Různé styly

Tento bod úzce s předešlým souvisí. Při zařizování se nenechme ovlivnit tím, co nám kdo donese, nebo co jsme si přinesli z minulých bytů. Nelze stavět barokní komodu vedle hranaté laminované skříně, to snad každý pochopí. Ve velkém bytě to lze zařídit po místnostech, v malých alespoň po částech místnosti, po koutech. Je však nutno postupovat s citem, méně tu platí skutečně více. Pokud si nejsme jisti, co je náš nábytek za styl, nechme si poradit od odborníků. Není vše, co se kroutí, jen baroko.

Chyba 5 – Módnost

Móda hýbe světem, ale v bytě bychom neměli všemu, co se v reklamě říká, věřit. Pokud si koupíme módní boty, je to na rok, na dva, ale módní nábytek je někdy i na desetiletí. Než módnost, tak raději věřme kvalitě. Byly časy černě vykachlíčkovaných koupelen, po několika letech se lidé rádi vybourávali, protože se tam cítili, jak v rakvi. Jindy to byla sytě zelená barva nábytku, opět po letech skončil. Ale matný světlý či tmavý buk, dub atd., to bude povrchovka vhodná i po sto letech. .

Chyba 6 – Kopírování

Každý jsme jiná osobnost, a co je vhodné po jednoho, druhému nebude ku prospěchu. Inspirujme se proto v našich přáních a potřebách. Kuchyně v reklamním časopise je sice pěkná, ale v koloběhu denního života nemusí být tím pravým prostorem pro vaření a setkávání se s rodinou u stolu.

Chyba 7 – Osvětlení

Tradice velí, že je v místnosti jedno ústřední svítidlo, pěti ramenný lustr na kovové tyčce. Jenže někdy je potřeba více světla, většinou dokonce méně. Je proto lepší i opticky, tento ústřední bod místnosti vynechat, na strop připevnit ploché svítidlo (talíř) a místnost vybavit několika dalšími světly, mohou to být i bodovky, podle potřeby. Nač u čtení knihy svítit v celé místnosti, když stačí světélko nad hlavou?

Chyba 8 – Nábytek

Nábytek je základním prvkem vybavení bytu. Jak bylo naznačeno, nemělo by v interiéru být nic, co se tam stylově a barevně nehodí. Dbejme spíše na účelnost a pohodlnost, než na dekorativnost. To samé platí pro prostornost. Bohužel tady výrobci spíše vsází na co největší cenu, než na to, co bychom potřebovali. Třeba malou rohovou sedačku sháníme po obchodech velmi dlouho, ty vystavované mají minimálně délku 2,5 metrů.

Závěr

Snad se nám podařilo alespoň v kostce naznačit největší chyby při zařizování interiéru, ale interiér není jen problém na začátku, s ním se musí pracovat neustále. Měli bych dbát na to, abychom místnost nezaplnili různými kabely a šňůrami, polštáři, dečkami, ale ani malůvkami dětí a vnuků, textiliemi, a navíc každá v jiné barvě a dekoru atd. Pokud si nevíme rady, raději pokoj zaplňme květinami, nesnažme se vše zařídit v co nejkratším čase. Věřte, že tady je rychlost špatný rádce.