Co dělat, když doma chybí finance? Víme, jak jim ukázat cestu do rodinného rozpočtu

pexels-photo-302810

Jedna kapsa prázdná a ta druhá? Vysypaná! Že přesně nějak takhle vypadá vaše aktuální finanční situace? Důležité je vědomí, že v tom nejste sami. Spousta rodin svoji finanční situaci nezvládá a musí si pravidelně odtrhovat od úst, uskromnit se anebo sáhnout do úspor z dřívějška. Co když ale žádné úspory a rezervy nemáte? V takovém případě se dostává ke slovu půjčka.

Mnoho osob má spojenou půjčku anebo úvěr s něčím negativním. Problémy, které nezodpovědným úvěrováním vznikají, ale nejsou vinou samotného produktu, nýbrž lidské neznalosti anebo lenosti. Jen málokdo si totiž umí vybrat takovou půjčku, která by mu svými parametry sedla a navíc negativně neovlivnila životní úroveň jedince. Pojďme se společně podívat, jak takovou půjčku vybrat a získat peníze navíc.

Opravdu se bez půjčky neobejdete?

 

To by měla být první otázka, kterou si položíte. Je jasné, že pokud nemáte peníze na nájem anebo úhrady faktury od telefonního operátora, či vysoký doplatek za vodu anebo energii, je uvažování o finanční injekci na místě. Jestliže si ale pravidelně půjčujete na nákup vánočních dárků anebo honosnou dovolenou u moře, něco je špatně.

Rozvrhněte si splatnost a výši splátek

 

Čím delší splatnost, tím nižší splátky a naopak. Ve finále ale dlouhá splatnost ukrojí z vašeho rozpočtu více peněz, než když se vám podaří splatit půjčku během krátkého období. Na druhou stranu jsou vysoké splátky pro řadu domácností zcela nevhodné a nereálné. Finanční experti navíc říkají, že spotřebitel by si měl tvořit rezervy, které pokryjí šest po sobě jdoucích splátek.

Bankovní anebo nebankovní produkt?

 

Drtivá většina žadatelů o půjčku míří v první řadě do banky. Málokdo ale tuší, co všechno bankovní úředník vlastně zkoumá. Zajímá ho nejen příjem žadatele, ale také jeho bonita, finanční minulost i záznamy v registrech. Pokud dospěje k názoru, že klient je pro banku příliš rizikový, půjčku mu jednoduše neschválí. V takovém případě se ke slovu dostávají nebankovní půjčky. Ty může žadatel získat i ve chvíli, kdy jeho žádost smete banka ze stolu.

Za půjčky pro problémové klienty si připlatíte

 

Mnoho nebankovních společností nabízí půjčky pro problémové klienty. Mezi ně patří třeba půjčky bez registru anebo dokládání příjmu. Dle zákona sice musí věřitel prověřit bonitu klienta, zákon ale už neukládá, jakým způsobem toto provede. Pro některé společnosti tudíž není záznam v registru dlužníků překážkou a k ověření příjmu nepotřebují doklad od zaměstnavatele. Na druhou stranu ale podstupují nemalé riziko, které si kompenzují nejčastěji výší úroků.

Půjčky vzájemně porovnávejte

 

Nenechte se nalákat líbivou reklamou a mějte na paměti, že opravdu dobré a kvalitní produkty drahou reklamu nepotřebují (a neplatí to pouze pro oblast půjček). Důležité je mezi sebou jednotlivé půjčky porovnat, k čemuž vám postačí online srovnávač anebo kalkulačka, do níž zadáte parametry půjčky a počkáte si na srovnání. Následný výběr podřiďte nejen výši úroku, ale zejména RPSN, která má mnohem lepší vypovídací hodnotu.

Splatnost zbytečně neodkládejte

 

Abyste se vyhnuli dodatečným nákladům, dodržujte termíny splatnosti a zbytečně nevyužívejte tzv. splátkových prázdnin. Splátkové prázdniny jsou vlastně jiným pojmem pro odklad splátek. Klient zaplatí pouze menší poplatek a splátka se mu posune o pár dnů anebo týdnů. Neustálé posouvání se vám ale může nepěkně prodražit.

Problémy neignorujte

 

Pokud už dopředu víte, že nebudete schopni uhradit nadcházející splátky úvěru, nestrkejte hlavu do písku a tuto situaci aktivně řešte. Neprodleně kontaktujte věřitele, spravte jej o své situaci a domluvte se na dalším postupu. Také neignorujte případné upomínky ve schránce anebo na e-mailu či prostřednictvím SMS zpráv. Pokud byste tak učinili, jste jen kousek od návštěvy exekutora.

 

 

Zdroj fotografie: pexels.com