Domácí trezor by u vás neměl chybět

O peníze, cennosti, důležité dokumenty vás může připravit leccos – ekonomická krize, krach vaší banky, anebo pro ty, kteří si schovávají své cennosti pod polštář třeba jen obyčejný zloděj. Jak se tomu bránit? Jednoduše, pořiďte si domu trezor.

Proč trezor?

Odpověď je jednoduchá, každý z nás má doma cennost, která je pro něj významná, třeba rodinný šperk, jenž se dědí z pokolení na pokolení, každý z nás má dokument, který je důležitý, ať to jsou třeba rodné listy, kupní smlouvy na byt, auto, chalupu, případně pokud podnikáme z domu, jsou to i důležité dokumenty ohledně naší firmy. To už nemluvě o větším obnosu peněz. A kam je uložit, a přitom je mít po ruce? Do trezoru přece!

Jaké jsou typy trezorů?

Domácí trezor by u vás neměl chybětTrezory jsou buď volně stojící nebo vestavěné. Výhodnější je použít volně stojící, pro vestavěné musíte mít odpovídající prostor v bytě či domě.

Volně stojící trezory mají zpevněné stěny, aby se tam nikdo jen tak nedostal, a navíc jsou velmi těžké, když nejmenší z nich má hmotnost 300 kg. Navíc stojící sejf je pevně ukotvený, nestojí jen tak volně.

Vestavěné trezory jsou vestavené do zdi nebo podlahy, zesílena je jen čelní deska, neboť se počítá s tím, že jako ochrana působí zeď okolo trezoru. Aby to se zdí neměli zloději tak jednoduché, doporučuje se sejf ještě předtím obalit deseticentimetrovou vrstvou betonu vyztuženého železem.

Do bytů postačí menší trezory tak, aby se tam pohodlně vešly šanony s dokumenty o velikosti A4, trezor má rozměr 40×40 cm.

Trezory jsou rovněž označeny čísly, mají stupnici 0 až VI, přičemž čím vyšší číslo, tím bezpečnější trezor. Pro domácnosti stačí trezory na stupnic 0 až IV, které jsou vhodné pro uchování věcí do hodnoty čtyř milionů korun.

Kromě ochrany před zloději je důležité, aby byl trezor i ohnivzdorný, takže při výběru na tuto skutečnost myslete.

Zámky trezorů

Trezory mají většinou tzv. motýlkový zámek. Zámky mohou být i mechanické a elektronické, kdy u mechanického se točí kolečkem, u elektronického se kóduje na klávesnici. Lze rovněž zkombinovat klíč s mechanickým kódováním.

Trezor zlevní pojištění

Trezor by neměl chybět v žádné domácnosti, jen on vám dokáže spolehlivě ochránit vaše cennosti, jež máte v bytě uloženy. Navíc vám trezory vám zlevní pojištění, tedy pokud si necháte ve své pojišťovně doporučit typ trezoru a zakoupíte ho následně u akreditované prodejce.


„Mít rád lidi a milovat lidi to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí.“ Jan Werich