Grilování a jeho kouzlo

V posledních letech si Češi oblíbili grilování. V teplých dnech roku se sejdou přátelé, známí i nejbližší příbuzní, užívají si sluníčka, výborného pití a skvělého jídla. Je to prima zábava. Grilování značí tepelnou úpravu pokrmů, kterými proniká tepelné záření. Jde o tepelné záření vyvolané elektrickou spirálou anebo žhavými kusy paliva. Nejpopulárnější je přímá metoda grilování, kdy se steaky, hamburgery, klobásy i kotletky připravují do 30 minut a otáčejí se.

Jak připravit šťavnatý steak?

Faktem je, že se grilovací sezóna pomalu blíží ke svému konci. Nebojte se, o šťavnatý steak nemusíte být ochuzeni ani během chladnějších dnů roku. Stačí si pořídit kvalitní pánve, maso, sůl a pepř. Pokud si chcete opravdu pochutnat, obstarejte si maso z jihoamerických či severoamerických býčků. Lze zvolit i svíčkovou, roštěnec a pupek. Maso nakrájejte přes vlákno a nechte hodinu odstát. Nato ho opepřete a z každé strany zprudka opečte minutu až minutu a půl. Poté ho opékejte na mírném plameni nanejvýš 15 minut. Pořiďte si litinové nádobí. Je nejlepší, protože mají pánve silné dno. Před konzumací nechte steak pět minut odležet. K pokrmu se hodí zelenina, hranolky, chléb či koření a omáčky.

Jak pečovat o litinové nádobí?

Také o litinové nádobí se musí správně pečovat. Před prvním použitím je nutné pánve a hrnce pořádně omýt v horké vodě. Není možné používat saponáty ani drátěnky. Postačí obyčejná houbička. Nato se musí nádobí dokonale osušit a potřít olejem. Potírání a vysušení papírovou utěrkou se může až třikrát opakovat. Jen tak se na nepřilnavém povrchu nevytvoří rez. Litinu nedávejte na rozpálený oheň a při každém dalším použití ji důkladně omyjte houbičkou na nádobí a ihned vysušte. Nikdy nevkládejte litinové pánve a hrnce do myčky. Případnou rez smyjte vodou, pánev vymastěte olejem a vytřete utěrkou.