Hrad Švihov vytápí tepelné čerpadlo od IVT

Unikátní systém vytápění mezi hrady využívá už od roku 1998 Švihov, gotický vodní hrad nacházející se nedaleko Klatov. Tepelné čerpadlo IVT Premiumline EQ založené na principu země/voda, v tomto případě vodní příkop, je důkazem toho, že tepelná čerpadla lze efektivně využít pro všechny druhy nemovitostí.  

Do roku 1998 se na hradě používal klasický elektrokotel. Jeho provoz je však oproti tepelnému čerpadlu třikrát až čtyřikrát dražší. Proto se v říjnu toho roku rozhodli instalovat tepelné čerpadlo typu IVT Greenline o výkonu 10,5 kW. A šetření veřejných peněz začalo ve velkém.  

Energie z vodního příkopu

Instalace tepelného čerpadla je technologicky velice specifická. Kolektor z plastových trubek dlouhý 454 m byl totiž uložen do vodního příkopu lemujícího hrad. Aby unikátních řešení nebylo málo, kolektor je připojený k hradní kotelně skrze prostup procházející 2,5 m širokým opevněním. V kotelně, kde se původně nacházel na provoz finančně náročný elektrokotel, je nyní instalováno tepelné čerpadlo. 

Kolektor ve vodním příkopu spolehlivě slouží už od instalace systému v roce 1998. Původní tepelné čerpadlo IVT Greenline však bylo nyní nahrazeno modernějším nástupcem IVT Premiumline EQ. Nový typ disponuje o dvacet let pokročilejší technologií a díky tomu ušetří hradu dalších 20 % spotřeby energie. Nutno dodat, že hrad využívá tepelné čerpadlo od GT-ENERGY nejen pro vytápění, ale také pro ohřev teplé vody.  

Nedobytný Švihov

Hrad byl vybudován rodem Rýzmberků na konci 15. století, a to na umělém ostrově. Chráněn byl dvěma pásmy hradeb a dvěma vodními příkopy. Díky nim nyní nosí označení vodní hrad. Vodní příkopy byly napájeny řekou Úhlavou, která protéká okolo hradu. Voda z této řeky změnila pro hrad po několika stoletích význam. Namísto obrany slouží nyní jako zdroj energie.  

Až do roku 1926 byl hrad využíván k hospodářským účelům. Jeho pomalá oprava začala ve třicátých letech a záchranné práce trvaly desetiletí. Nyní je hrad přístupný veřejnosti a nabízí hned několik prohlídkových tras.