Jak levně vyčistit koberec? Máte několik možností…

Pokud jste v rámci velkého jarního úklidu při všem tom shonu zapomněli na koberce, na nic nečekejte a napravte to. Nic nesluší interiéru tak, jako zářivě čistý koberec bez zašedlých míst a skvrn. Slušného výsledku přitom dosáhnete i bez agresivní chemie. Takzvané babské rady obvykle fungují velmi dobře.

Čištění pomocí žehličky

Žehličku má doma každý, ale málokdo tuší, že ji lze využít i jinak, než na žehlení prádla. Pomocí žehličky odstraníte nevzhledné skvrny od šťáv všeho druhu, vosku i od vína. Čištění koberců probíhá v několika jednoduchých krocích – na skvrnu nastříkejte roztok vody a octa (v poměru tři ku jedné), položte přes ni vlhký hadřík (namočte ho v teplé vodě) a zažehlujte tak dlouho, dokud se skvrna neztratí.

Namísto vody s octem můžete použít také pár kapek prostředku na nádobí a teplou vodu.

bydleniastyl.cz_uklidplecity_cz_01

Vosk odstraníte tak, že zbytky oškrábete, poté na ně položíte papírový ubrousek a nakonec zahřejete žehličkou tak, aby se zbytek vsákl do ubrousku. Pravděpodobně na daném místě zbude skvrna, které se zbavíte pomocí jedlé sody. Stačí ji vetřít a pak vysát.

Jak koberec krásně provonět?

Chcete-li mít z koberce rozkvetlou louku, opět se chopte jedlé sody, přimíchejte do půl kila 10 – 20 kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru. Případně přidejte také několik kapek citrónu, důkladně smíchejte a uzavřete do nádoby. Vždy, když se vám bude koberec jevit zatuchle, vysypejte na něj směs a po pár minutách vysajte.

Se silnými nečistotami si poradí jen stroj

Ačkoliv jsou babské rady účinné, někdy není nazbyt. Na zažranou špínu na roky nečištěném koberci je nejlepší strojové čištění koberců.

bydleniastyl.cz_uklidplecity_cz_02

Bydlíte-li v Praze a okolí, přečtěte si o službě více na uklidplecity.cz. Firma Davida Plecitého provádí rychlé a spolehlivé čištění koberců a čalounění pomocí nejmodernějšího strojového vybavení.