Jak na rekonstrukci obýváku

Obývací pokoj prošel dlouhým vývojem, kterým se ale nebudeme tady zabývat. Jen uvedeme, že díky hromadné bytové výstavbě po roce 1960 se změnil z “parádní místnosti”, navštěvované jen při slavnostnějších událostech, na srdce života rodiny, které zde tráví obvykle většinu času.

Proč rekonstruovat obývací pokoj?

Obývací pokoj je vizitkou každého majitele, resp. obyvatele bytu. Jak se mění doba, rodinné poměry, technika i technologie, musí zákonitě měnit i požadavky obyvatel bytu. Je to obvykle především sedací souprava a obývací stěna se změnou velikosti televizní obrazovky. Hlavně je však třeba dbát, aby obývací pokoj nepůsobit příliš okázale, hlavně nepřeplácaně a neuspořádaně.

Hlavní části obývacího pokoje

Vybavení obývacího pokoje může být klasické, ale také velmi osobité. Hlavním estetickým a užitkovým prvkem tak může být sedací koženková souprava, ale i třeba sbírka paroží nebo loveckých zbraní, někdo si pořídí velký krb, ale směr pohledů může být upřen na ohromnou televizní sestavu nebo na velký obraz na stěně. V tomto směru bychom se ale měli oprostit od hledání velké módnosti, neb její čas je krátký a museli bychom místnost obměňovat v krátkém čase znovu.

Problém panelových bytů

Panelové domy mají nevýhodu, že v nich jsou strukturní změny problematické vinou nemožnosti dělat větší stavební úpravy. Problém je, že středem bytu je jádro s šachtou s přívody vody, plynu a elektřiny, s odpady a třeba někde i svodem dešťové vody ze střechy. Těžko tak získáme povolení od stavebního úřadu, i když jsme majiteli dotyčného bytu. Přesto tu možnosti jsou, ale záleží vždy na rozložení bytu. Jinak se přestavba obývacího pokoje omezuje jen na výmalbu, novou světelnou techniku, luxusní nábytek na míru apod.

Přesto…

Pokud lze v panelovém bytě vybourat nenosné betonové příčky, které oddělují kuchyni od obývacího pokoje, máme vyhráno. Musí se však měnit rozvody a je třeba i proto zvednout podlahu v kuchyni o dřevěný rošt a OSB desky a položení linolea. Pak může dojít k zásadní změně v kuchyňské lince, kdy se buduje box pro umístění sporáku a tím se mění uložení i ostatních spotřebičů, pracovních i úložných ploch. Obývacímu pokoji můžeme poté snížit strop, který dovolí místnost osvětlovat nepřímo.

Starší domy

Pokud bydlíme ve starších domech ve městě či na vesnici, vždy se musíme držet zásady, že nelze zasahovat do vnějších a nosných zdí. Někdy totiž můžeme narazit i na památkový zákon, takže stop velkým oknům, protože bychom změnili památkový ráz budovy. Na druhou stranu se většinou zákaz netýká vnitřního uspořádání a záleží jen na konstrukci domu samotného. Pak si můžeme klidně obývací pokoj propojit s jinými místnostmi po vybourání nenosných příček, lze mít krb atd. Pokud máme v bytě vysoké stropy, lze se pustit i do vytvoření horních pater, kde na dřevěné konstrukci může být ve zvýšené poloze například ložnice rodičů nebo dětí, knihovna, pracovna atd. Obývací pokoj tak získá nové rozměry, vhodnými doplňky či závěsy můžeme dát pokoji značně exotický ráz.

Rekonstrukce obývacího pokoje v rodinném domku

Změnit vnitřní strukturu bytu ve vlastním domku je pro architekta asi ta nejhezčí práce, protože tu má takřka volné pole působnosti. Obývací pokoj se může proměnit v prostoru, které se raději říká hala, ze které jsou vstupy do ostatních místností v domě, je tu točité schodiště do patra, ústřední krb, prosklená stěna s výhledem na zahradu, japonské pohyblivé stěny, bodová osvětlení jednotlivých koutů, podlahové topení atd.