Jak probíhá výpočet hypotéky podle příjmu

Jestliže uvažujete či jste rozhodnuti pro koupi rodinného domku, bytu, příp. jiné nemovitosti, určitě vás zajímá, jak bude banka zjišťovat výši vašich příjmů a adekvátně k nim pak schválí žádost o konkrétní výši financí. V nedávných dnech byly sněmovnou odsouhlaseny změny týkající se podmínek, kterými se banky budou řídit při schvalování žádosti o hypotéku. Abyste na hypotéku dosáhli, budete muset splnit hned několik podmínek. Výpočet hypotéky podle příjmu vám ihned řekne, zda s vaším měsíčním příjmem dosáhnete na částku, kterou potřebujete.

 

Výpočty napříč celou hypotékou

 

Pokud žádáte o hypotéku, můžete na internetu využít praktické, snadné a rychlé kalkulačky online zdarma, díky nimž ihned zjistíte, jaká by byla měsíční splátka při konkrétní výši hypotéky a jakou dobu byste spláceli, neboli vyzkoušíte výpočet splátky hypotéky. Nově je dáno, že výše splátky nesmí být vyšší než 45 % vašeho čistého měsíčního příjmu. Toto má chránit žadatele o hypotéku před neschopností splácet v budoucnu, která může snadno nastat např. při ztrátě zaměstnání, dlouhodobé nemoci, nečekaných delších finančních výdajích atd.

 

Výpočet hypotéky je díky online kalkulačce skutečně jednoduchý a zvládne jej i ten, kdo si s internetem nikterak nerozumí. Uvedete, za jakým účelem chcete hypotéku použít, např. koupi nemovitosti, kupní cenu nemovitosti, kolik si chcete půjčit, dobu splácení, dobu fixace a základní údaje o Vašem bydlišti včetně kontaktu. Poté kliknete na buton „Srovnat nabídky hypoték“. To je vše. Poté už uvidíte přehled společností, jež by vám vyhovující hypotéku mohly poskytnout, a můžete se na ně obrátit se svojí žádostí.

 

Požádat o vyhovující hypotéku není složité. Vždy však myslete na to, že se zavazujete ke splácení nemalé měsíční splátky na mnoho let a půjčujte si jen takovou částku, kterou zvládnete splácet. Dobré je vyřídit si i pojištění pro případ neschopnosti splácet. Pokud by platební neschopnost byť jen krátkodobá hrozila, vždy se s bankou spojte a informujte ji před datem uplynutí termínu řádné splátky.

 


„Nedostane-li žena koho chce, běda tomu, koho dostane.“ Mark Twain