Jak správně čistit textil

Skvrny od čehokoli na textilu nebo kdekoli jinde je noční můra každého z nás. První pravidlo pro všechny skvrny – nenechávejte je zaschnout, na ovoce je nejlepší sůl, kyselina citronová nebo šťáva z citronu. Mastnotu začneme odstraňovat tím, že ji vysušíme. A tady je několik babských rad na nejčastější skvrny.

Ovoce a tráva

K létu patří neodmyslitelně pobyt venku a spoustu ovoce. Šťáva z nejrůznějších plodů zanechá na oblečení pěknou paseku a tráva vtiskne hlavně kalhotám a kraťasům pěkně zelenou batiku. Zelené fleky pokapeme citronovou šťávou. Pokud máme po ruce ovocný nebo vinný ocet, může jej také použít.
Další možnost je prolít několikrát horkou vodou.

pexels-photo-54283Poté oděv vyperte. Poměrně náročné je odstranit skvrny od borůvek nebo rybízu. Zkusíme je čistit citronem nebo kyselinou citronovou. Můžeme použít, pokud máme, kyselé mléko. Nakonec opět vypereme.

Káva

Skvrny od kávy se objevují hlavně na ubrusech nebo koberci. Pokud se nám zadaří a skvrna se objeví i u nás, ihned ji posypeme solí. Ubrus poté vypereme, koberec dočistíme saponátem.

Čokoláda

V parném létě nás chladivý nanuk osvěží, ale pravidelně se nám poštěstí, že kousek z čokoládové polevy přistane na tričku. Takovouto skvrnu nejlépe odstraníme mlékem a oděv poté vypereme.

Červené víno

Pokud je skvrna čerstvá, posypeme ji solí a přepereme v teplé vodě. Jestliže jsme ji zjistili už zaschlou, použijeme holící pěnu, kterou necháme chvíli působit, pak oděv vymácháme. U pivních skvrn stačí trochu pálenky zředěné vodou a chvilka tření.

Krev

fabrics-1324470_960_720Čerstvé skvrny ihned vypereme ve studené vodě, nejlépe s trochou soli, nebo vodě s octem. Zaschlou krev odstraníme peroxidem vodíku.

Vosk

Máte rádi romantiku při svíčkách? Vosk však někdy ukápne tam, kam nemá a co teď? Nejlépe je přiložit na místo savý papír a přežehlit. Zbytky vosku odstraníte lihem, technickým benzínem nebo terpentýnem.

Žvýkačka na textilu

Oděv s nalepenou žvýkačkou vložte na hodinu do mrazáku. Žvýkačku potom vydrobíte. Pevný materiál (stůl, židle) potírejte kostkami ledu, na zbytky použijte benzín.

Rez

Vytvoříme pastu ze soli a citronové šťávy, tou skvrnu potřeme a necháme působit asi půl hodiny. Poté opláchneme.

Jak čistit skvrny

Každou skvrnu čistíme od vnějšího okraje ke středu. Čistící prostředky nanášejte po rubové straně, skvrnu nikdy nedrhněte.