Jak vybrat ideální dřez?

Není sporu o tom, že kuchyňský dřez je tím nejpoužívanějším prvkem každé kuchyně. Existují statistiky, že i v době myček nádobí se více než 80 % aktivity v kuchyni točí kolem dřezu. Jak vybrat ten správný?

Tak jako ve všech odvětvích, je v oblasti kuchyňských dřezů mnoho různých variant a při výběru ideálního dřezu do vaší kuchyně musíte zohlednit několik základních aspektů.

Mezi ty hlavní patří výběr materiálu, tvaru a velikosti. Dalším důležitým aspektem je také způsob montáže do pracovní desky a v neposlední řadě výběr vhodné baterie.

1.  Velikost a tvar dřezu

Právě tyto vlastnosti budou asi nejzásadnějším a prvním parametrem při vašem rozhodování. Škála je opravdu široká, od malých dřezů až po maxi dřezy s okapem. Zde musíte zohlednit především velikost vaší kuchyňské linky, ale zároveň přihlédnout na jejich praktičnost.

 • Jednodřezy mohou být čtvercového, obdélníkového, nebo kulatého tvaru bez okapu. Zpravidla mají v zadní ploše otvor pro baterii, nebo dávkovač saponátu. Jednodřezy jsou vhodné především do menších linek a tam, kde se nehromadí větší množství nádobí.
 • Jednodřezy s vaničkou jsou velmi podobné těm předchozím, výhodou je ovšem přídavná vanička sloužící k odkládání nádobí, nebo opláchnutých potravin, například při přípravě salátů. K vaničkám je možné pořídit rozmanité příslušenství, například okapové misky.
 • Dvoudřezy s okapem, případně vaničkou, představují komplexní mycí centrum s velkým prostorem pro manipulaci s nádobím, nebo potravinami. S využitím chytrých doplňků jako je krájecí deska, cedící miska a jiné, proměníte kuchyňský dřez ve všestranného pomocníka. Navíc velké vaničky dřezů usnadní manipulaci s velkými a objemnými hrnci či plechy. Velké dvoudřezy jsou vhodné pro větší rodiny a větší kuchyňské linky.

     2. Materiál kuchyňského dřezu

V široké nabídce materiálů, ze kterých jsou kuchyňské dřezy vyráběny, naleznete dřezy nerezové, granitové, křemenné, keramické, SMC kompozitní, smaltované a plastové. Každý z materiálů má své specifické vlastnosti, výhody a unikátní vzhled. Mezi nejprodávanější patří dřezy nerezové a nově i granitové. Podívejte se na základní parametry jednotlivých materiálů.

 • Smaltované dřezy jsou vyrobeny z ocelového plechu s povrchovou úpravou potažením smaltem. Krycí smalt nabízí vysokou odolnost a velmi pěkný vzhled celého výrobku.
 • Keramické dřezy mají často vyšší pořizovací cenu, která je ovšem kompenzována krásným designem. Keramika zaručuje stálobarevnost, hygienickou nezávadnost a vysokou tepelnou odolnost.
 • Kompozitní dřezy jsou vyrobeny ze speciálního materiálu zvaného SMC (sheet moulding composite), což je termosetický kompozitní materiál na bázi nenasycených polyesterových pryskyřic a dalších komponentů vyztužených skelnými vlákny. Jsou vysoce odolné proti poškrábání a vynikají odolností proti nárazům.
 • Křemenné dřezy jsou obdobou granitových dřezů, ovšem s vysokým podílem křemene, který jim dodává lesklejší vzhled.
 • Granitové dřezy jsou v poslední době velmi vyhledávaným typem dřezu do moderní kuchyně, především díky svým výborným vlastnostem a pestrou škálou nabízených barev a tvarů. Materiál, ze kterých jsou vyrobeny, zaručuje jejich odolnost proti vysokým teplotám, poškrábání, usazování nečistot, nebo odření.
 • Nerezové dřezy patří mezi dlouhodobě nejprodávanější variantu. V porovnání s ostatními typy dřezů jsou cenově nejdostupnější. Nerezové dřezy nabízejí dlouhou odolnost proti korozi, a to jak v hladkém, tak i matném provedení.

Tip: Pokud chcete ve vaší kuchyni skutečný unikát, podívejte se na kuchyňské dřezy z materiálu Siligor z dílny výrobce Gorenje. Díky 75% podílu křemičitého písku nabízí velmi vysokou odolnost materiálu proti poškrábání, vysokým teplotám i agresivním saponátům.

      3. Hloubka dřezu

Hloubka dřezu je často opomíjeným hlediskem. Přitom jde o zásadní parametr z hlediska komfortu. Kvalitní dřezy mají hloubku 190 mm a více, naopak u dřezů mělkých 160 mm a méně musíme vždy počítat s omezeními.

TIP: Podívejte se na aktuální akce kuchyní firmy Gorenje.

       4. Typy montáže dřezu

Dalším bodem je typ montáže a způsob uchycení dřezu. Některé je možné instalovat více způsoby, ale u většiny je pouze jeden standardní způsob montáže s kterým musíte předem počítat.

 • Horní montáž je nejčastější a představuje instalaci shora pracovní desky.
 • Spodní typ montáže se často využívá u pracovních desek z kompozitních materiálů, nebo kamene a dřez se tak vsouvá ze spodu pracovní desky.
 • Přesahový typ montáže tvoří na pracovní desce patrný přesah ke kraji.
 • Celoplošný typ montáže je použit tam, kde dřez zcela nahrazuje pracovní desku.

Přečtěte si také článek na podobné téma: https://www.bydleni.cz/clanek/Jak-dobre-vybrat-drez