Jak zajistit zdravý vzduch v interiéru?

Nezdravé ovzduší nás dnes sužuje především venku, tedy pokud nebydlíte na samotě u lesa. Jenže čistý a čerstvý vzduch by měl být rovněž v interiéru, neboť je zdrojem zdraví, energie a navíc kladně působí na koncentraci.

Správné větrání není žádná věda, přesto se často neprovádí správně

Větrání obytných prostor se poněkud podceňuje, z čehož vyplývá, že mnoho lidí tuto činnost nedělá dobře. Jenže to je velká chyba. V interiéru se totiž hromadí nečistoty v ovzduší a lidé navíc dýcháním produkují hodně oxidu uhličitého. Výměna vzduchu je tedy podstatná, neboť můžeme říci, že ve zdravém domě je zdravý vzduch. Opravdu ale nestačí otevřít ventilačku, protože vzduch se tímto způsobem příliš nevymění a navíc vám v létě půjde domů horko a v zimě mráz.

Větrat by se mělo často, krátce a s plně otevřenými okny, a to v celém interiéru, protože díky průvanu se vzduch vymění rychleji. Záleží ovšem na ročním období. Zatímco v zimě stačí vyvětrat párkrát za den po dobu pěti minut, na jaře a na podzim už by to mělo být četnější a delší (cca 15 minut) a v létě lze otevřít okna dokořán ještě častěji, a to zhruba na 30 minut. S větráním vám přitom může pomoci systém inteligentního bydlení, neboť pak bude výměna vzduchu snadná, a přesto velmi efektivní.

Větrání v moderním domě se děje automaticky

Systém chytré domácnosti lze použít k různým účelům, neboť propojuje regulaci teploty, osvětlení, zabezpečení, ovládání multimédií i závlahu zahrady. Jednotlivé prvky přitom spolupracují a lze je jednoduše ovládat skrze nástěnné či dálkové ovladače, anebo dokonce hlasem. Co se týče samotné ventilace, inteligentní dům měří kvalitu vzduchu v interiéru a větrá automaticky. Během léta navíc s pomocí chytré elektroinstalace dosáhnete toho, že bude přes noc docházet k jeho ochlazování, takže v průběhu dne nemusíte utrácet za klimatizaci.

Pouze větrání nestačí, podstatné jsou i další úkony

Větrání je pouze jednou, nikoli jedinou podmínkou toho, abyste měli v interiéru čistý a čerstvý vzduch. Jaké další činnosti byste tedy měli pravidelně dělat? Předně je nutné utírat prach, a to navlhčeným hadříkem, který jej nebude vířit. Vždy navíc postupujte odshora dolů. Opomenout pak nesmíte ani pravidelné zametání, vytírání a luxování.Tyto činnosti ovšem vždy provádějte až po utírání prachu, neboť v opačném případě by opět docházelo k víření prachu. Ten se přitom drží také v textiliích, takže jednou za čas vyperte ručníky, ložní prádlo a další bytové textilie.

Zdravý vzduch v jednotlivých místnostech si lze zajistit i s pomocí různých zařízení. Mezi ně patří čistička vzduchu, která se hodí především ve městech. Pokud totiž vyvětráte, z venkovního prostředí se do interiéru dostanou nečistoty, s nimiž si poradí její filtry. Řešením může být i rekuperační jednotka, která zajišťuje tzv. rekuperaci, což je zjednodušeně řečeno získávání tepla z odváděného vzduchu z domácnost a jeho „předání” čerstvému vzduchu zvenku. I rekuperaci lze navíc nechat na výše zmíněném systému inteligentního bydlení, takže s ní nebudete mít žádné starosti.

Mezi další využitelná zařízení patří ionizátor vzduchu, který v interiéru obnovuje anionty, tedy záporně nabyté ionty, jichž by měl být v ovzduší dostatek. Obvykle totiž převažují kationty, které lze lokalizovat v prachu a v jiných zdraví neprospívajících látkách. Vyzkoušet však můžete rovněž různé vysoušeče či zvlhčovače vzduchu, neboť přílišná vlhkost i suchost nejsou zárukou zdravého prostředí. Pokud budete mít doma navíc dlouhodobě vlhký vzduch, takové ovzduší přeje nadměrnému množení bakterií a roztočů, stejně jako plísním.