Jak zařídit bezbariérový domov

Připravil si pro vás osud zatěžkávací zkoušku a upoutal vás na invalidní vozík? Nebo vaši mobilitu omezuje stáří? Pak jistě přemýšlíte nad otázkou, jak si zařídit bezbariérovou domácnost, která vám umožní pohodlný pohyb například s vozíkem. Poradíme vám.

Spočítejte náklady

Jako první vás asi napadne renovace. Přepracování vašeho stávajícího bydlení, aby vyhovovalo vašim potřebám, aniž byste se museli stěhovat. Než ale začnete obvolávat architekty a rezervovat řemeslníky, podívejte se na čísla. Jak velké úpravy si váš dům či byt žádá? Budou takové zásahy vůbec možné jak po stavební stránce, tak s ohledem na vaše finance? Předpokládaný rozpočet poté porovnejte s nabídkou nových bytů nebo domů. Mnozí developeři už myslí na potřebu bezbariérového bydlení od prvopočátku, a tak realitní trh nabízí nesčetně možností pohodlného bezbariérového domova.

Schody úhlavním nepřítelem

Rozhodnete-li se pro rekonstrukci nebo jen dovybavení stávajícího domu či bytu, pravděpodobně budete čelit problému se schodištěm. Pokud jste si ale mysleli, že se pro vás patro stane zapovězeným územím nebo že se ke svému bytu ve vyšším podlaží v domě bez výtahu už nedostanete, jste na omylu. Překážku v podobě schodů snadno vyřeší interiérová schodišťová sedačka nebo schodišťová plošina, jež vás vyveze, kam potřebujete.

Kompenzační pomůcky pro každý den

Vaší samostatnosti při péči o sebe samé i domácnost pomohou kompenzační pomůcky. Jednou z nejdůležitějších je kvalitní invalidní vozík. Ten by měl pohodlně projet všemi místnostmi, které využíváte. S tím souvisí nutnost vyměnit klasické prahy za přechodové profily, po nichž snadno přejedete.

V kuchyni budete potřebovat buď kuchyňskou linku na míru, nebo sníženou pracovní desku, na níž z invalidního vozíku dosáhnete. Co se týče pomůcek pro přípravu jídla, soustřeďte se na výrobky se zarážkami proti pohybu, protiskluzová prkénka, nádobí se speciální kolmou rukojetí. V kuchyni byste měli mít možnost se na vozíku otočit o 360°. Všechny police a zásuvky, do nichž byste se museli vyklánět, vyměňte za posuvné nebo kolečkové regály.

Do koupelny si pořiďte protiskluzovou podložkumadla a sedátka pro pohodlné umývání. Jak umyvadlo, tak kohoutek, hygienické potřeby i další nezbytnosti nezapomeňte umístit na dosah ruky. Při vybavování ložnice nezapomeňte na praktickou antidekubitní matraci. Ta funguje jako preventivní opatření vzniku proleženin, a to především u dlouhodobě imobilních osob. Rovnoměrně rozloží váhu těla na celou plochu, čímž uleví zatěžování styčné tkáně. Vhod vám jistě přijde i antidekubitní sedák na vozík.