Jaké bude počasí? Věřte norské předpovědi

Také se denně díváte na počasí, abyste později zjistili, že venku je stejně jinak, než vám rosnička v televizi tvrdila? Meteorologové se bohužel často moc netrefují. V krátkodobých předpovědích jsou poměrně dobří, ale zejména v dlouhodobých pokulhávají. A jak si pak člověk může naplánovat dovolenou nebo jinou aktivitu závislou na venkovním počasí?

Nedávejte vinu českým meteorologům, na spoustě míst po světě nejsou dlouhodobé předpovědi počasí o moc přesnější než u nás. Přesto se najdou výjimky. Neobvykle přesní jsou například Norové. Jejich předpovědi sledují lidé po celém světě a vy se podle nich můžete řídit také. Na norském webu yr.no najdete i předpověď počasí pro Českou republiku. Dokonce tam jde vyhledat přímo konkrétní česká města.

Sledujte norské počasí česky

Menším problémem je, že stránky yr.no jsou v norštině, případně v angličtině. V norské verzi se dá orientovat prakticky jen podle obrázků, v té anglické se možná vyznáte. A pokud neumíte anglicky, nezoufejte. Existuje totiž i web, na němž je norská předpověď počasí česky. Najdete ho na adrese yrno.cz. Mají tady dlouhodobou 9denní předpověď, která ukazuje nejen teplotu, ale i množství srážek a rychlost větru.

Pro plánování výletů využijte spíš meteoskop

Norové jsou v předpovídání počasí skutečně precizní, avšak jestliže pátráte spíš po tom, jak bude venku dnes odpoledne, nemusíte se obracet na zahraniční zdroje. V takovém případě vám dobrou službu udělá i český meteoskop zobrazující počasí každou hodinu. Nezapomeňte si prohlédnout mapu srážek a směr pohybu dešťových mraků. Ten vám mnohdy napoví nejlépe, jestli se vyplatí vydat na túru, nebo byste měli raději zůstat doma.

Yr.no v prohlížeči a mobilu

Kdyby se vám norské předpovědi počasí hodně zalíbily, je možné mít je vždy při sobě. Existují rozšíření do prohlížečů Google Chrome, Mozilla Firefox a Opera. Na Android a iOS si lze stáhnout také aplikace. Sice v angličtině, ale uživatelsky přívětivé, jistě si s nimi poradíte.


„Žití, to je největší umění na světě, neboť většina lidí pouze existuje.“ Oscar Wilde