Jaké kameny na zahradu

Kámen je přírodním a originálním prvkem, kterým můžete svou okrasnou zahradu velmi obohatit. Platí ale všeho s mírou. Záleží na charakteru a velikosti prostoru, který můžete díky kamenům esteticky propojit s domem.

K čemu kameny slouží

Kameny na zahradě se používají zejména ke stavbě skalky nebo si můžete nechat dovézt nějaký velký kámen, který bude na zahradě plnit okrasnou funkci jako solitér. Kameny mohou být také volně rozmístěné v trávníku nebo na štěrku. Samozřejmě, že mají také funkci jako stavební prvek. Hodí se jako základ domu, pro výstavbu zpevněných ploch a cestiček, k obkladu zahradních staveb nebo opěrných zdí a v neposlední řadě se v poslední době kámen využívá jako výplň gabionů. Tyto drátokamenné prvky mohou tvořit oplocení pozemku, nebo se z nich vytvářejí nejrůznější zahradní doplňky, jako jsou zahradní lavičky, schody, opěrné zídky apd.

Okrasné účelyJaké kameny na zahradu

Pokud se kameny používají na skalku nebo jako solitéry, platí pro tyto účely zásada, že kámen by vždy měl pocházet z dané oblasti. Sám o sobě může kámen působit tvrdě a chladně, ovšem v kombinaci s rostlinami nebo vodou, může vytvořit příjemné a harmonické scenérie. Nejlépe o tom svědčí zahrady v japonském stylu. Je třeba mít ovšem patřičný cit a vkus pro estetiku, přiměřenost a rovnováhu, aby kámen nepůsobil nepřirozeně až násilně.

Jaký druh kamenů

Například pro účely propojení jednotlivých částí zahrady pomocí šlapáků se nejčastěji používá pískovec, břidlice nebo čedič. Ten se také nejvíce používá jako výplň gabionů a vyskytuje se převážně v pohraničních oblastech Severních Čech.

Budujeme-li zahradní jezírko, hodí se na jeho břehy omleté říční kameny – valouny, nejlépe žula apd. Břehy může pokrýt také kačírek, který je na zahradě použitelný téměř všude. Nejčastěji jako obruba kolem domu, na cestičky nebo jako výplň okrasných záhonů, na kterých se pěstují jehličnany či okrasné keře.


„Člověk, který nikdy neplakal nežil opravdový život!“ Jan Werich