Markýzy vám pomohou vytvořit útočiště před letním sluncem

Většina z nás se léta nemůže dočkat, občas nás ale příliš ostré slunce oslní a dokáže znepříjemnit pobyt venku. Nemáte-li terasu nebo altán, kam byste se mohli schovat, je čas uvažovat o praktických markýzách. Poslouží velmi dobře a vašemu domu dodají zcela jiný, letní charakter.

Chládek a soukromí

Zatímco žaluzie a rolety se starají o to, aby se ostré sluneční paprsky nedostaly do domu, hlavní funkce markýzy je zadržovat co největší část slunečního záření v exteriéru. Poskytne vám tak stinné přístřeší pro venkovní posezení, a protože je vodotěsná, ochrání vás i před mírným deštíkem. Současně je díky v ní v interiéru o něco menší parno. Vyrábí se také boční markýzy, které slouží především k tomu, aby vám vytvořily pocit soukromí. Odstíní posezení z boku a zamezí zvědavým pohledům sousedů.

Dejte si záležet na výběru

Existuje několik typů markýz, postačí však, když si je rozdělíme na kazetové a bezkazetové. Rozdíl spočívá v tom, že u kazetových markýz lze kloubová ramena i potahovou látku bezpečně ochránit před poškozením zatáhnutím do kazety. Kdykoliv ji nepoužíváte, zůstane v bezpečí před povětrnostními vlivy. Bezkazetová markýza je levnější, ovšem takovou ochranu nemá. Při výběru byste také měli dbát na kvalitu látky, zejména na její plošnou hmotnost. Sáhněte nejlépe po impregnovaných akrylových materiálech, ty vás ochrání i od UV záření.

Aby markýza dlouho sloužila

I když péče o markýzy není nijak složitá, nesmí se zanedbávat. Ale pozor: s čištěním to není radno ani přehánět. Impregnovanou látku většinou stačí umýt wapkou, pokud však dojde k většímu ušpinění (například ptačím trusem), kupujte pouze speciální čisticí prostředky určené na markýzy a nezapomeňte poté látku opět naimpregnovat. Nezapomeňte, že markýzy jsou sice odolné, ale úplně vše nevydrží, proto byste je měli na podzim zazimovat. Také při bouřce je určitě vhodné je zatáhnout. Pokud se bojíte neustálé ruční manipulace, pořiďte si takovou, která se obsluhuje dálkovým ovladačem.