Mid-century modern – něco jako retro

V bydlení existuje uber giga množství různých stylů, ne všechny jsou ale u nás profláklý. Mid-century je záležitost řekněme americká a australská, u nás je tomuto stylu nejblíž sedmdesátkové retro. Styčné body naleznete, ale vydávat je za ekvivalent úplně nemůžeme. Naše retro je totiž vzhledem k ekonomické situaci tehdejší doby celé takové plastovější a dřevotřískové, i když některé prvky jsou stejné. Podobné jsou tvary nábytku, ikonické komody nebo například záliba v závěsných květináčích a stojanech na květiny. Žádný mid-century interiér jsem ale u nás eště nepotkala, i když upřímně doufám, že nějakej existuje! 

Přijde mi, že každý rok se jeden takový mid-century prvek promítne do aktuálních interiérových trendů. V letech minulých to bylo macramé a závěsné květináče, letos se konečně začnou objevovat květináče na nožičkách (yess, já si to totiž tak usilovně přála, až jsem byla vyslyšena či co, cha!), ale na to si musíte ještě pár týdnů počkat.

Mid-century modern jakožto mix "retra" a moderního bydlení je jeden z mých oblíbených interiérových stylů právě proto, že i když s ním nemám přímou zkušenost, pořád mi přijde velmi blízký. Asi jak když potkáte spolužáka ze základní školy, kterýho jste sice dvacet let neviděli, ale jak jste společně pařili pogy v družině nemáte šanci do konce života zapomenout.

Vo čem že to tu celou dobu melu?

1. Lesklá naoranžovělá dýha, tmavá barva na stěně, křesílko s "kuželkovitýma" nohama. Co dodat.

zdroj
2. Pro mid-century jsou mimo jiné typické honosné kovové prvky

zdroj
 3. Úzké komody s nohama do stran známe všichni. Tak doufám, že i všichni víme, že jsou super!

zdroj
 4.
zdroj
5. Výrazná svítidla a motiv či forma paprsků jsou dalším typickým prvkem. A samozřejmě závěsný květináč...

zdroj
6. Mimochodem, mrkněte na zdroj pod fotkou - skrývá se tam fakt moc krásný mid-century byt!

zdroj
 7.

zdroj
8. O dřevěném obložení stěn by moje babička mohla vyprávět. V jejím domečku z osmdesátek je totiž takhle obložený kde co! A všimněte si toho květináče na nožičkách - přesně takovej sháním/plánuju vyrobit už dva roky. Tak snad to letos konečně klapne.

zdroj
9.
zdroj
10.

zdroj
Znáte mid-century štýl? Líbil by se vám doma?
Krásný nedělní večer přeju
post signature

„Zamilovat se do sebe - to je románek na celý život.“ Oscar Wilde