Nádobí a doplňky do kuchyně mohou být zdrojem radosti i motivace pro přípravu jídel

Především mnoho žen si čas od času povzdechne, že je příprava jídel pro rodinu velmi unavuje. Jedním z možných řešení tohoto problému je pořídit si optimální kuchyňské vybavení a náčiní.

Základem kvalitního kuchyňského vybavení je nejen to že dobře vypadá, ale je při používání i velmi praktické a ergonomicky navržené. Nevěřili byste, jak se dá váš vztah k vaření a pečení změnit pouze vhodným vybavením obsahu vaší kuchyňské linky.

Dobrý hrnec je rodinným pokladem

Sice se často traduje, že základem kuchyňského vybavení je sada porcelánového nádobí, ale jsou to spíše hrnce, které tvoří srdce všeho kuchyňského náčiní. Dobrý hrnec skutečně v domácnosti prokáže nemálo užitečných služeb. Hrnců je však potřeba si pořídit hned několik typů, aby byly pokryty základní varianty přípravy pokrmů, tj. vybavit se od rendlíku až po mnoholitrové hrnce pro příležitosti početných návštěv. Hrnce však mají praktickou vlastnost, že se dají ukládat velmi skladně, kdy se vsunují jeden do druhého, a nevznikají tak vysoké nároky na prostor.

Praktická sada hrnců pak musí být doplněna i několika pánvemi, a to hned z několika materiálů. Je možné zvolit pánve z oceli, litiny a nerezu či pánve železné kované, stejně tak jako pánve s teflonovým povrchem. Podle zaměření přípravy pokrmů lze používat pánev klasickou univerzální či pánev grilovací nebo wok pánev, která má speciální rozšířený tvar. Stejně tak je možné sortiment pánví rozšířit o speciální pánve na lívance, palačinky či sázená vejce.

Třetími důležitými kuchyňskými pomocníky speciálně pro pečení jsou pak zapékací misky, pekáče i formy na pečení, s nimiž se pečení stává často čirou radostí. Potěšit může i široký výběr tvarů a typů forem, kdy lze pokrýt téměř všechny možné fantazijní podoby kýžených pečených výrobků, které potěší domácí strávníky i návštěvy, na něž je vhodné dobře zapůsobit.

U všech zvolených výrobků je však praktické předem zkontrolovat jejich možnosti umývání v myčce, především pak v případě, že nejste velkým příznivcem ručního mytí nádobí. Některé výrobky se pro umývání v myčce bohužel příliš nehodí, a jsou-li do ní často vkládány, mohou se časem poškodit.

Stolovací nádobí je pýchou každé domácnosti

V každé domácnosti se uplatní souprava nádobí, do níž patří hluboké i mělké talíře ve větší i menší velikosti, hrnky, hrnečky, podšálky, sklenice i dezertní mísy. Nádobí pak může mít velice nápaditý design, stejně tak ale poslouží i obyčejné bílé porcelánové zboží. Podstatné je, aby jej byl dostatek kusů nejen pro stabilní členy domácnosti, ale i pro nečekané návštěvy, které se mohou komukoliv kdykoliv objevit na prahu bytu. Sada nádobí se pro potřeby těchto větších návštěv může rozšířit i o polévkovou mísu, omáčník, máslenku, konvici, cukřenku či speciální kávový nebo čajový servis. Pro esteticky orientované zájemce je pak právě výběr kávového či čajového servisu krásným, i když někdy poněkud dražším nákupním zážitkem.

K talířům a hrnečkům s podšálky se pak výborně hodí sada pěkných sklenic. Ty můžete mít nejen na nealkoholické nápoje, ale i na víno, šampaňské a sekt, případně na long drinky a rovněž také oblíbené malé „panáky“. Výčet doplníte i karafou na vodu či víno a objemným džbánkem. Potěšit se můžete nechat i v podobě designu, tj. barev a tvarů, jednotlivých sklenic, z nichž i v rámci jedné sady může být každá jiná. Samozřejmě je třeba počítat s jejich možným rozbitím v průběhu času, takže je vhodné pořizovat při nákupu i několik sklenic navíc, které dobře poslouží v případě vzniklé nouze jako rezervní.

Praktičtí pomocníci v kuchyni

Přípravu jídel pak výrazně usnadní malí, ale opravdu zcela nezbytní pomocníci, na něž se však často při nákupu nového vybavení kuchyně může bohužel zapomenout. A to by byla velká škoda! Patří mezi ně například lis na česnek, kvalitní louskáček ořechů, servírovací kleště, zdobičky na cukroví i netradiční formy, kterými potěšíte oko své či oko vaší návštěvy. Poslouží také nenápadné předměty, jakými jsou náhradní zátky, víka a spony na uzavírání otevřených pytlíků se surovinami apod.

Rovněž by čestné místo mezi užitečnými domácími pomocníky měla zaujímat velmi přesná váha, a to jak v provedení pro větší, tak v provedení pro menší váhové množství. Dobrou službu v praxi prokážou i nejrůznější držáky včetně těch magnetických, na které můžete například nože pouze lehce přiložit, a uchytí se již samy.

Doposud tento článek pojednával pouze o praktickém vybavení kuchyně, které je velmi důležité, ale nesmíte rovněž zapomenout na stránku vzhledu zvolených kuchyňských pomocníků. Budou-li se vám zamlouvat i z hlediska svého designu a barvy, budete je rádi používat, a tím i rádi v kuchyni pobývat. A to je právě důležité!