Naučte se pracovat s fermeží

Fermež je přírodním produktem, jelikož je to derivát lněného oleje. Vzniká tepelnou úpravou lněného oleje a používá se jako pojivo do barev nebo i samotná pro povrchovou úpravu dřeva. Povrch dřeva se díky napuštění fermeží hermeticky neuzavře vlhkosti, takže dřevo dýchá a zároveň je chráněno před dřevokazným hmyzem, houbami a plísněmi.

Na co se používá

Existuje několik druhů fermeží, které mají různé vlastnosti. Proto je i způsob použití a povrch ošetřovaného materiálu různý. Fermeží se může natírat nejen dřevo, ale například i fasáda domu. Díky tomu je fasáda omyvatelná vodou. Ovšem nejčastěji se fermež používá na dřevo, u kterého díky tomuto ošetření vynikne přirozená struktura dřeva.

^ACE06BB29E6F8BC3907EB4F950213334D51C625F8B18EFA749^pimgpsh_thumbnail_win_distr

Fermeží můžeme ošetřovat nejen rámy oken, zahradní nábytek, pergoly, dřevěné okrasné mřížky a žebříčky pro pnoucí rostliny, zahradní dětské stavby a jiné předměty vystavené venkovnímu prostředí, ale také součásti interiéru, jako je nábytek, podlahy apd.

Postup při použití

Fermež se zahřeje ve vodní lázni a nanáší se na dřevo štětcem, měkkým hadříkem nebo malířským válečkem. Můžeme aplikovat několik vrstev vždy s delším časovým odstupem. Do dřeva se vtírá tak, aby se na jeho povrchu vytvořil hladký film, který je třeba pečlivě zapracovat.

^75BBB93680F63C2DEE6C0615E12094D25E52B6F908E3E7F26A^pimgpsh_thumbnail_win_distr

Pro lepší pronikání fermeže do dřeva a rychlejší schnutí můžeme fermež naředit technickým benzínem. Po několika hodinách se loužičky přebytečné fermeže setřou z povrchu dřevěného předmětu hadříkem.

Schnutí fermežového napouštědla trvá až několik týdnů. Pro závěrečnou povrchovou úpravu, aby se povrch nelepil, se může použít například včelí vosk zatepla rozpuštěný v terpentýnu. Natřenou plochu je nutno nechat řádně oschnout a poté důkladně vyleštit tak, že postupujeme po vláknech. Okenní rámy je třeba po zaschnutí dobře obrousit, jelikož fermež je mastná a dlouho se lepí.