Obklady z kamene

Na fasádách domů i v interiérech se setkáváme s nejrůznějšími obkladovými materiály. Velkou oblibu si v posledních letech získává kámen. Jednak je to kámen přírodní, který svými přirozenými vlastnostmi přímo vybízí k uplatnění ve stavebnictví, nejen jako materiál do základů domu, ale také jako perfektní produkt pro obložení.

Ovšem neméně kvalitní je i kámen umělý, který se přírodnímu kameni v mnohém vyrovná. Oba typy těchto obkladů se vyznačují především odolností. Mnohdy jsou umělé kamenné obklady k neroznání od kamenů přírodních. Ovšem přesto jsou mezi nimi některé rozdíly.

Jedinečnost přírodního kamene

Přírodní kámen je prostě originál, který vznikl různými procesy v přírodě bez zásahu člověka. Má vyšší hmotnost, na trhu je vyšší rovněž jeho cena a jeho odolnost a životnost se počítá v řádu stovek let. Díky vyšší hmotnosti má ovšem omezené možnosti použití a rovněž barevná škála a struktura není tak pestrá, jakou lze dosáhnout u umělého kamene.

Umělý kámen je na první pohled k nerozeznání od přírodního. Jeho hmotnost je nižší, stejně tak i cena na trhu. Životnost je mnohem kratší, i když v porovnání s jinými materiály se měří v desítkách let. Umělý kámen má překvapivě vysokou odolnost a universální možnosti použití. Díky nízké ceně a poměrně malé hmotnosti je umělý kámen vhodný na méně nosné konstrukce a na materiál, jako je např. sádrokarton. Lze jej použít také při zateplování fasád domů.

Estetika versus cena

Při výběru obkladového materiálu se většina lidí samozřejmě nejprve zaměřuje na estetický dojem a na cenu. Důležité jsou ovšem také technické parametry, čili které obklady z kamene se na co hodí. Pokud chceme použít kámen na vnější obklady, bude pro nás důležitá mrazuvzdornost, žáruvzdornost, voděodolnost. Z estetického pohledu je důležité, aby kamenný obklad byl sladěn se stylem domu a barvou fasády. Vzhledem k vlastnostem a účelu použití je na vnější obklad domu, především soklu vhodnější přírodní kámen než umělý.

V moderních bytech se dnes často používají kamenné obklady například v koupelnách. Vzhledem k vlhkému prostředí a s ohledem na vlastnosti, je v koupelně vhodnější přírodní kámen než umělý. Umělý kámen lze použít v kuchyni nebo jiných místnostech na obklady míst, která nepřijdou příliš do styku s vodou a vlhkostí. V poslední době kamenné obklady nahrazují stereotypní kachlíčky.