Osvětlení bytu

Každý z nás má svůj styl, který mu vyhovuje a ve kterém se cítí dobře. Světlo je velmi důležitá součást každého interiéru a není radno vliv osvětlení na celkovou atmosféru v místnosti podceňovat. Někdo má rád spíš tlumenější osvětlení, někdo zase preferuje hodně světla, pravdou však je, že optimální je zlatá střední cesta. Samozřejmě potřebujete v pokoji dostatek světla, nemělo by však být příliš ostré, z toho by vás mohla časem bolet hlava a pro oči není příliš komfortní.

Při výběru svítidel a osvětlení je důležité vědět, že příjemnější pro oči je mít více světelných zdrojů rozmístěných po pokoji, než umístit na strop jeden výkonný lustr. Proto existují vedle hlavních svítidel také vedlejší doplňková, která se postarají o dostatek světla i v temnějších zákoutích pokoje nebo vám posvítí při četbě apod.

Jak osvětlit společenskou část bytu

Když vstoupíte do bytu, v předsíni nebo na chodbě není třeba používat příliš ostré světlo, zde se využívají často vestavné bodovky či nástěnná svítidla, která neoslňují a přitom místnost dostatečně prosvětlí. Obývací pokoj nabízí nejvíc možných kombinací různých svítidel. Zde se dá opravdu vyřádit, můžete vybírat stropní svítidla přisazenázávěsný lustr nebo použijte vestavné bodovky. Jako doplňkové osvětlení je vhodné použít nástěnná či spotová svítidlastojací lampy nebo osvětlení uměleckých děl.

Co se týká tvarů a velikosti, svítidla se dnes vyrábí často s LED světelným zdrojem. LED svítidla jsou velmi variabilní, mohou mít prakticky jakýkoli tvar a velikost, světelný zdroj nikde nepřekáží, je designově zapracován do svítidla. Do každé kuchyně patří především osvětlení kuchyňské linky. Tady se nevyplatí šetřit, v kuchyni na práci potřebujete skutečně dobře vidět. Máte-li v kuchyni i jídelní kout, využijete také závěsný lustr nad stůl. Vyžaduje-li místnost také doplňková svítidla, potom zvolte spotové nebo nástěnné osvětlení.

I privátní místnosti vyžadují osvětlení

Zbývá ještě ložnice a dětský či studentský pokoj, které už patří do privátní části bytu. Ložnice nevyžaduje nijak ostré světlo, naopak se sem hodí spíše tlumenější osvětlení, obvykle se využívá centrálního stropního svítidla v kombinaci se stolními lampami. V dětském pokoji se hodí špetka hravosti a barvy rovněž nejsou na škodu, nejčastěji se zde uplatní stropní nebo závěsné svítidlo a stolní lampy. Studentský pokoj je trochu náročnější, vzhledem k tomu, že zde skutečně záleží na tom, aby pokoj vypadal moderně, můžete na strop použít lankový systém osvětlení a doplnit jej jednotlivými spoty umístěnými na stěnách či nábytku.