Péče o různé typy podlahy

Ať už máte u vás doma jakýkoliv povrch na podlaze, o všechny je nutné se patřičně starat. Každý druh podlahy však vyžaduje jinou péči. Jak jsou na tom ty nejčastější druhy podlah s náročností úklidu a co je doma nutné mít pro všechny případy? To se dozvíte v dnešním článku.

Dlažba

Máte-li doma položenou dlažbu, máte vyhráno. Tuto podlahu je totiž asi nejsnadnější uklízet. Snadno ji můžete umýt mopem či vysávat vysavačem. Pokud se vám stane nehoda a na podlahu vám ukápne omáčka nebo jiné nečistoty, velmi jednoduše je z podlahy odstraníte a nemusíte se bát žádných dlouhotrvajících skvrn, které bývá časově i finančně náročné uklidit.

Dřevěná podlaha

Aby vám dřevěná podlaha dlouho vydržela, je nutné, aby v dané místnosti byla vlhkost vzduchu od 50-60 %. Pokud vlhkost klesne pod 50 %, mohou se mezi prkny tvořit spáry. Bude-li vlhkost nad 60 %, hrozí, že by dřevo bobtnalo. Dřevo v interiéru pracuje a dýchá, nátěr lazurovacího nebo disperzního laku je tedy silně doporučován. Takovouto podlahu lze pak už je snadno udržovat pomocí vysavače nebo jen velmi lehce zvlhčeného mopu.

Plovoucí podlaha

Plovoucí podlaha, ať už laminátová nebo dřevěná, je asi nejvíce oblíbenou krytinou. Nejlepší možnou cestou úklidu je stírat plovoucí podlahy vlhkým plochým mopem. K dostání jsou na trhu i speciální přípravky pro péči o plovoucí podlahy. Důležité vždy je, aby bylo součástí leštidlo.

Linoleum

Linoleum podléhá běžnému používání, mechanickému otěru a dalším mechanickým vlivům jako jsou podpatky, kolečka od židlí nebo nožky nábytku. Linoleum lze ochránit tzv. polymerizací – na linoleum se nanese speciální vosk, který prodlouží životnost, odolnost i hezký vzhled vaší podlahy. Vosk lze nanést na nový, ale i na opotřebovaný povrch. Běžný úklid linolea se provádí vysavačem a pomocí vlhkého mopu a čisticích prostředků, které však musí být neutrální s pH cca 7,0.

Co si pořídit?

Univerzálními pomocníky pro čištění podlah je vysavač a kvalitní mop, který dokáže nasát dostatek vody a kvalitně vyčistit povrch. Zvolit můžete například mop Orava SMR-25, který umožňuje snadné mytí podlahy všech typů bez zašpinění rukou. Díky nerezovému 360 ° rotačnímu odstředivému koši a vestavěnému vyplachovacímu systému uvnitř kbelíku se pro vás úklid stane nenáročnou a příjemnou činností. Mop má v balení i plastové vědro na kolečkách s vypouštěcím ventilem, dávkovačem na saponát a praktickou zásuvkou na čisticí prostředky a utěrky. Mop Orava SMR-25 je snadno ovladatelný a má teleskopickou tyč z oceli a hlavici z kvalitních mikrovláken, která absorbují veškeré nečistoty.

Líbí se vám pomocník pro úklid? Navštivte www.orava.eu a prohlédněte si další možnosti pomocníků, kteří vám pomohou s rychlým a efektivním úklidem.