Plastová nebo dřevěná okna?

Budujete či rekonstruujete svůj domov? A už víte, jaký typ oken použijete? Podívejte se s námi, jaké přednosti mají plastová i dřevěná okna a zjistěte, která jsou pro Vás ta pravá!

Plastová nebo dřevěná okna?

Plastová okna: Opravdu jsou nezničitelná?

Plastová okna jsou jednou z nejoblíbenějších alternativ a jsou považována za téměř nezničitelná. Jaké jsou jejich přednosti?

Mezi hlavní přednosti plastových oken se řadí barevná stálost, tepelná nepropustnost a přijatelná cena. Dále je oceňována jejich pevnost a dlouholetá odolnost.

Díky čemu jsou plastová okna tak pevná a odolná? Díky ocelové výztuze, která je ukrytá v křídlech i rámech okna. Odolnost zvyšuje také celoobvodové kování, které slouží jako izolace i jako ochrana proti násilné manipulaci.

A co design? Velkou předností plastových oken je nepřeberné množství povrchových folií. Tyto folie chrání okno proti poškrábání a díky velkému výběru designů okna vždy vypadají dle Vašich představ a korespondují s celkovým vzhledem domu.

Dřevěná okna: Co mají společného moderní dřevěná okna s těmi tradičními?

Moderní dřevěná okna mají s tradičními okny společný jen název. Dříve netěsnící, profukující a vlhkem zkroucená okna nemají s moderními dřevěnými okny pranic společného.

Dřevěná okna se dnes již vyrábějí zcela jinak. Profil okna je slepen z několika vrstev dřeva, což zamezuje změně tvaru a zaručuje odolnost okna všem povětrnostním vlivům.

Jaké zvolit dřevo? V zásadě platí, že čím tvrdší dřevo zvolíte, tím zaručíte svým oknům delší životnost. Můžete vybírat nejen z typů dřeva, ale i z široké škály barevných provedení. Dřevěná okna si ale vždy zachovávají nenapodobitelnou kresbu.

Na co si dát pozor? I když jsou dřevěná okna vhodná do téměř jakýchkoliv podmínek, mají omezení, která je třeba respektovat. Nikdy je nezasazujte do trvale vlhkého materiálu, kde hrozí napadení plísní. Dřevěná okna také vyžadují větší péči než okna plastová.

Dřevěná i plastová okna se vyznačují vysokou odolností, jsou oceňována za perfektní izolační schopnosti a oba typy jsou vhodné i pro pasivní domy! Podle čeho se tedy rozhodnout? S klidem můžete vybírat jen podle vzhledu.