Pronájem v Brně: Stejně jako v každém jiném městě, které má vysoké školy, i tady se řeší nedostatečný výběr vhodných bytů

Najít si pronájem v Brně není jen tak. Přítomnost vysokých škol a nedostatek kolejí zvyšuje poptávku a ceny.

Podle jakých kritérií se orientovat? Kolik se za bydlení zaplatí? Na co si dát pozor a na co nezapomenout? To jsou otázky, které si položí každý člověk, který chce v tomto městě bydlet.

Pronájem – proč je nedostatek a malý výběr

Stejně jako v mnohých dalších městech, tak také zde je nedostatek bytů nejen ke koupi, ale také k pronájmu. Tento nedostatek zvyšuje fakt, že téměř 80 % z osmdesáti tisíc studentů vysokých škol se nedostanou k bydlení na kolejích a hledají si bydlení jinde.

Smutným faktem je, že v centrální oblasti je více než 800 bytů patřící městu, které jsou ve velmi špatném stavu. Proto se nepronajímají a radnice je odmítá poskytnout lidem, kteří by je na své náklady opravili a zrenovovali. Tyto byty jsou hlavně v oblasti Brno-střed a Brno-sever.

Pronájem v Brně: Stejně jako v každém jiném městě, které má vysoké školy, i tady se řeší nedostatečný výběr vhodných bytů

6 kritérií, které je dobré si ujasnit, než se začne s vytipováváním vhodného bytu

Nejprve je důležité mít jasno v prioritách. Z čeho lze slevit a přes co nejede vlak. Někomu nevadí hluk, jiný chce klidné místo.
Kritéria, podle kterých je vhodné se orientovat, jsou:

1. životní prostředí

2. občanská vybavenost

3. bezpečnost

4. sociální status

5. dopravní dostupnost

6. kultura, sport, oddech

Životní prostředí

V Brně jsou celé čtvrti, které mají spoustu zeleně. Například Starý Lískovec, Kohoutovice nebo Lesná.

Občanská vybavenost

Záleží na očekávání. Vybavenost jednotlivých čtvrtí je na vysoké úrovni, ať už jde o školky, základní a střední školy, tak také obchody a služby. Oblíbenou a dobře vybavenou částí je například Královo pole.

Bezpečnost

V současnosti je bezpečnost z hlediska kriminality v celém městě srovnatelná. Dokonce v obávaném Bronxu (vnitro blok Bratislavská – Cejl) je podle policie hlášeno přibližně stejné množství přestupků a trestných činů jako kdekoliv jinde. Městská policie tomuto místu věnuje dlouhodobě vyšší pozornost.

Sociální status

Přímo souvisí s finančními možnostmi a ochotou platit určitou výši nájemného. Samozřejmě, nižší je na okrajích a ve vyloučených lokalitách, např. již ve zmíněné oblasti Bratislavské a Cejlu. Vysoké je v centru, např. na Pellicově ulici, která se stáčí kolem Špilberku a ve velmi žádaných lokalitách jako je Královo pole, Ponava a Černá pole.

Dopravní dostupnost

Město má širokou síť tramvajových, trolejbusových a autobusových linek. Dobrá dopravní obslužnost je i z okrajových částí, například z Medlánek.

Kultura, sport, oddech

Dostupná je celá řada divadel, kin a sportovních klubů pro děti i dospělé. Sportovní a zájmové kluby jsou v každé části, záleží na preferencích.

Přehrada na okraji přímo vybízí ke sportu, rekreaci a procházkám.

Jak se vyvíjí ceny pronájmů a proč rostou

Brno je druhé nejdražší město v České republice. Za poslední tři roky ceny vzrostly v průměru o 21 %. Jedním z faktorů takového růstu je velké množství studentů, kteří si hledají privátní bydlení. S tím přímo souvisí i skupování bytů spekulanty, kteří byty kupují jako investici a snaží se tlačit výši nájmu nahoru.

Situace se vyvinula tak, že bydlení v okolí vysokých škol je jedno z nejdražších. Oblíbené je např. Veveří, kde je starší zástavba. Prostorný čtyřpokojový byt přijde na více než 20 tisíc měsíčně. Málokterá rodina si to může dovolit. Pro studenty to není takový problém. Jsou zvyklí na spolubydlení a na nájem se jednoduše složí.

Nejhledanější a nejčastěji pronajímané jsou byty 2+KK. Průměrná činže činí okolo 12 500 korun měsíčně a meziročně vzrostla o necelých 15 %.

Dobrá zpráva je, že na začátku roku 2019 nebyl prozatím zaznamenán růst cen a průměrná cena za metr čtvereční je necelých 270 Kč.

Kterým oblastem se raději vyhnout, pokud jsou v rodině malé děti

Ani Brnu se nevyhýbá problematika drog a jehel poházených na ulicích.

Nejhorší situace je pravděpodobně v oblasti kolem Cejlu. Ale nejen tam. Problematické je také:

  • Svitavské nábřeží
  • Svitavská ulice
  • Husovická ulice
  • Zábrdovice
  • okolí Mendlova náměstí

Na co nezapomenout

Důležitou součástí pronájmu je řádná smlouva, bez ní by nikdo na pronájem neměl kývnout. Jak v Brně, tak kdekoliv jinde.

Prošli jsme si kritéria, podle kterých je dobré si utvořit představu, jaký pronájem budete hledat. Teď víte, na co se zaměřit, jaké cenové relace očekávat a na co nezapomenout. Neváhejte tyto informace použít, až začnete hledat konkrétní pronájem!

Patříte k lidem, kteří si za bydlení raději připlatí, nebo se spokojíte s nižším komfortem, abyste ušetřili? Podělte se s námi o váš názor v komentářích!