Rekonstrukce takzvaně od podlahy? Dnes spíše od oken a dveří

Bojíte se rekonstrukce? Nemusíte. Z nudného bydlení, mnohdy s nepraktickou dispozicí či se zbytečnou spotřebou energií, dokáže rekonstrukce vykouzlit skutečně snové bydlení. A to za pár dnů nepohodlí rozhodně stojí.

Je jedno, jestli bydlíte v rodinném domku, ve staré cihlové činžovní zástavbě, případně v panelákovém bytě. Jednou za čas potřebuje bydlení nové funkční prvky i design. Pokud se přestěhujeme, obvykle nám nevyhovuje dispozice ani vzhled vestavěných interiérových prvků. Může se jednat o obklady, podlahy, dlažbu, ale třeba i o interiérové dveře. Mnohdy chceme udělat bydlení ekonomičtějším. A i když se třeba hned nepouštíme do zateplování, je důležité jako první vyměnit stará okna za nová. Podobně jsme na tom s vchodovými dveřmi. Víte, že nejlepší čas na jejich výběr a rezervaci je právě nyní v zimě? Jen tak se vyhnete delším čekacím lhůtám na okna a na řemeslníky.

Co rekonstruujeme nejčastěji?

Pokud jde o změny, jenž zekonomičtí bydlení, jde především o již zmíněnou výměnu oken nebo zateplení zdí, podlah či podkrovních prostor. Zde je dobré se vždy orientovat platnými normami a nepodceňovat provedení zateplení. Tedy například neztenčovat doporučenou tloušťku zateplovacího systému. U oken je rovněž důležité podívat se na to, jestli je pro nás dostatečné izolační dvojsklo, eventuálně chceme dokonce izolační trojsklo. Důležitými parametry jsou součinitel prostupu tepla profilem a parametry zasklení izolačním sklem. Čím jsou hodnoty nižší (uvádí se v jednotce W/m2), tím méně tepelných ztrát budeme přes okna mít.

Z hlediska zateplení je důležité myslet i na vchodové dveře. Jednak mohou být slabým bodem pokud jde o únik tepla z interiéru, současně jde o jakousi vizitkou majitele domu, a tak musí i dobře vypadat a hodit se jak k exteriéru domu, tak k jeho interiéru. Podobně je tomu u dveří vchodových vnitřních v bytových domech.

Na pomezí oken a dveří jsou balkonové dveře nebo dveře na terasu. Jejich rekonstrukci řešíme vždy spolu s okny. Je na zvážení, jestli lepší užitnost prostoru v okolí dveří i větší efekt nedosáhneme větší stavební úpravou, a to třeba výměnou standardních dveří na terasu za dveře posuvné.

Měníte okna a dveře? Rozhodovat se budete mezi plastem, dřevem a hliníkem

Plast, dřevo nebo hliník? Nejlevnější variantou je plast. Kvalitní dodavatelé plastových oken nabízí lehce udržovatelné plastové profily oken, které mohou být i v barevném provedení, či dokonce s dekorem dřeva. Plastová okna se hodí na většinu bytových domů i na klasické rodinné domy.

Řada zákazníků však požaduje vyšší standard. Tím jsou dřevěná okna nebo eurookna. Vyrábí se z dřevěných profilů zajišťujících tvarovou stálost a mají kvalitní a trvanlivou povrchovou úpravu. Ještě vhodnější řešení nabízí dřevohliníková okna.

Existují i okna na celý život? Zvažte hliníková okna. Vybrat si lze ekonomické řešení pro nevytápěné prostory, ale i okna s nízkými parametry součinitele prostupu tepla, tedy okna, která nám zajistí snížení nákladů na vytápění a současně extrémně dlouhou životnost díky použitému materiálu – hliníku.

Plast se z hlediska pevnosti méně hodí na velké prosklené plochy – tedy například na posuvné terasové dveře. Zde je dřevo či hliník ideálnější volbou.

Výběr materiálu, pokud jde o vchodové dveře, závisí velice často na volbě materiálu pro okna. Je vhodné dveře, zejména u rodinných domů, ladit stejně jako okna.

A jde se na rekonstrukci interiéru

Když máme za sebou hlavní části rekonstrukce, lze se pustit do interiéru. Teď je ta chvíle, kdy přichází na řadu podlahy, interiérové dveře – jejich výměna nebo rekonstrukce stávajících, pohrát si máme možnost rovněž s dezénem omítek na zdích i na stropu. U rekonstrukcí se velice často mění obklady, ale i kompletní vybavení koupelny či toalety. Obklady často měníme i v kuchyni, obvykle spolu s výměnou celé kuchyňské linky.

Ať nerekonstruujeme co pět až deset let

Jak se vyhnout jenom krátkodobé módnosti? Volte nadčasové barvy, vzory a materiál, který umí stárnout. To je rada například pro výběr nábytku. Dejte si pozor, aby byl dřevný stůl skutečně dřevěným. Často se jedná o pouhé kompozitní materiály, které při poškození dýhy či barvy nejenže „nestárnou do krásy“, ale mohou ztrácet i funkční vlastnosti. Třeba koupelnový nábytek, který neumí odolávat vlhkosti a občasnému zasažení vodou je cestou k tomu, že si rekonstrukci zopakujete během několika let znovu.

Rekonstrukce svépomoci? U výměny oken a dveří si raději najděte vhodné odborníky

Ať se pouštíte do jakkoliv rozsáhlé rekonstrukce svého bydlení, na začátku musí stát kvalitní výběr těch nejdůležitějších funkčních prvků bydlení, a to jsou okna a vchodové dveře. Jejich výběr je nutné promyslet z mnoha aspektů a optimální se je obrátit na odborníky, jakými jsou zaměstnanci ve firmě JIS. Firma je schopna poradit, dodat a vyměnit okna i dveře, a to za plastová, dřevěná, dřevohliníková i hliníková. Současně zajistí návrh a montáž zimní zahrady i pergoly. Dobrá rada na začátku od profesionálů i odborné služby výrazně snižují náklady na rekonstrukci a zvyšují její výslednou užitnou hodnotu.