Tajemství feng – šuej aneb Jak získat harmonický domov

To, jak se ve svém domově cítíme, neurčuje cena ani značka jeho vybavení, ale zejména rozmístění nábytku a doplňků, barvy stěn a celkové uspořádání v prostoru. Věci, kterými se obklopujeme, ovlivňují naši tělesnou i duševní stránku. Staré čínské učení s názvem feng –šuej, jehož kořeny sahají až do roku 3000 př. n. l., má za úkol zharmonizovat prostředí, ve kterém žijeme.

Jak vypadá dokonalý domov?

Pod pojmem domov si každý z nás jistě vybaví příjemné místo – pohodu, relaxaci, klid, rodinnou atmosféru, odpočinek, teplo. Pokud na Vás po příchodu domů dýchne negativní energie, změňte to! Váš byt by měl být místem, které Vás nabije a posílí. Jestli Vás Váš životní prostor omezuje, znepokojuje, rozčiluje či nějak jinak narušuje Vaši rovnováhu, je načase poznat tajemství feng – šuej. Místo kde a způsob jak žijeme má velký vliv na naše pocity, stav mentální i fyzické kondice, ale i celkový pohled na svět. Přitom nejde jen o interiér bytu. Z vnějších vlivů nás může negativně (i když podvědomě) ovlivňovat přítomnost rušivých aspektů jako jsou vysílače, továrny, hlučné silnice, znečistěné toky a jiné obtěžující elementy. Učení feng – šuej se zaměřuje také na umístění domu a jednotlivých místností či bytových prvků co se světových stran týče.

Pár základních tipů do domácnosti

Vstupní prostory vítají a určují prvotní dojem. Klika by měla být příjemná na dotek a rohožka přede dveřmi pravidelně obměňována – na detailech záleží! Naproti vstupním dveřím by také nemělo být umístěno zrcadlo – veškerá vstupující energie se odráží zpátky ven, stejně nevhodné je umístit toaletu přímo proti vchodu. Předsíň, chodba či uvítací místnost, chcete-li, by měla být světlá, prostorná, vzdušná, lákající k návštěvě – oživit ji můžete třeba květinou.

Kuchyň patří mezi dominantní místnosti v domě, je místem setkávání a poskytování základní potřeby jakou potrava bezpochyby je. Měla by být prostorná a měl by z ní být dobrý výhled do dalších místností na okolní dění.

Ložnice určená pro relaxaci by měla být umístěna v klidnější části domu, stejně jako samotné lůžko. To znamená ne přímo proti dveřím nebo pod okno. Volíme tlumené barvy, přírodní materiály, dřevo, hřejivé a měkké tkaniny. Ostatně barva, tvar, ale třeba i materiál každého předmětu má v rámci techniky feng – šuej svůj význam a zastupuje v celkovém vybavení důležitou roli. Z bezprostřední blízkosti postele odstraňte veškerou elektroniku, vyzařuje elektromagnetické záření, které negativně ovlivňuje kvalitu našeho spánku, a tím i hloubku odpočinku. Televize, počítač ani mobilní telefon do ložnice zkrátka nepatří!

pracovně vyžadujeme klid a soustředění. To nám zajistí její umístění do klidnějšího pásma v domě. Pracovní stůl neumísťujeme do „průvanu“ (míst mezi oknem a dveřmi), ale s výhledem na dveře pro přehled a s pevnou stěnou za zády pro pocit opory. Rozmístění jednotlivých předmětů na pracovním stole je pak samostatnou kapitolou feng – šuej.

Co ve Vašem domově nesmí chybět?

Oživte prostory květinami, přičemž v každém případě zapomeňte na umělé dekorace. Vpusťte do svého bytu život a pokud je to alespoň trošku ve Vašich pěstitelských silách, umístěte rostliny do každé místnosti a do kuchyně spoustu bylinek, které využijete při vaření. Nejen, že prostory ožijí příjemnou a povzbuzující zelení (která je mimochodem sama o sobě harmonizující barvou), ale zajistíte si i zvýšený přísun kyslíku. Jednou za čas si udělejte radost a zútulněte prostory řezanou květinou, třeba jejím umístěním do centrální nebo obývací místnosti.

Nebraňte se dekoracím – zejména obrazy nebo fotografie mají svoje kouzlo, zvlášť pokud mají hlubší a osobní význam. Stejně tak i dárky nebo suvenýry z cest dokáží domov zútulnit.

Nevybavujte svůj byt podle nejnovějších trendů, tipů z katalogů nebo nápadů svých známých. Váš domov je Vaším místem k životu, přizpůsobte ho proto svým požadavkům, nárokům a hlavně stylu a barvám – jedině tak se v něm budete cítit dobře a bude vyjadřovat Vaši osobnost.

Snažte se udržovat prostor čistý, přičemž není nutné mluvit rovnou o pořádku, ale spíš o vzdušnosti, svěžesti, použití světlých barev a lehkých materiálů. Vnesete tak stejné vlastnosti nejen do svého domova, ale i do svého života. Snažte se vpustit do svého bytu co nejvíce přirozeného světla a nebraňte přístupu slunečních paprsků například zataženými žaluziemi nebo těžkými závěsy. Také solné lampy dodají interiéru dokonalost a příjemný pocit. Samotný úklid je samozřejmě také důležitý. Aby byl efektivní, musí být také důkladný. Nezapomínejte proto ani na taková často opomíjená místa jako jsou mezery mezi skříněmi, prostory pod nábytkem nebo poličky ve výškách.

Tajemství feng – šuej tkví také v jednoduchosti. Odstraňte ze svého života nepotřebnosti. Přehlednost prostoru Vám dopomůže k tomu se volně nadechnout a cítit se ve svém domě svobodně a pohodlně. Nezatěžujte se zbytečnými předměty, vzpomínkami beze smyslu nebo oblečením, o kterém moc dobře víte, že ho už nikdy nosit nebudete. Nehromaďte věci kolem sebe s myšlenkou, že se jistě ještě někdy budou hodit, že je jich škoda a podobně. Generálním úklidem si úžasně pročistíte prostor, ale i svou duši a uleví se Vám. Minimalizujte, co to dá!

Pamatujte na to, že Váš domov je zrcadlem Vaší duše. Pokud bude tmavý, stísněný a depresivní, budete se tak cítit i vy.