Tvrdost matrace jako základní kritérium při výběru. Jak tvrdé matrace existují?

Matrace se podílí na kvalitě našeho spánku a také se podílí na tom, jak dobře se po vyspání cítíme. V současné době lidé dbají hlavně na cenu matrace. Mají zájem především o levné matrace, ovšem levné matrace nejsou vždycky zárukou toho, že se dobře vyspíte. Nejeden odborník tvrdí, že je lepší si připlatit za kvalitnější matraci, na které se člověk vyspí doslova do růžova.

Pokud si zrovna matraci do ložnice kupujete, dbejte hlavně na její tvrdost. Tvrdost matrace se uvádí zpravidla v rozsahu 1 až 7, tedy v rozsahu od nejměkčí po nejtvrdší.

Nejměkčí matrace

Latexové matrace nebo pěnové matrace (přesněji řečeno matrace ze studené pěny) – ty se řadí k nejměkčím matracím. Stejně tak do této kategorie patří matrace z líné či paměťové pěny, které se dokonale přizpůsobují lidskému tělu a zabraňují otlakům. Zejména matrace z paměťové pěny ocení senioři, kteří už mají problémy s klouby a zády.

Středně tuhé matrace

Existují také středně tuhé matrace, které se používají a kupují asi nejčastěji. Vyrábí se v latexovém provedení, ale také mohou být středně tuhými matracemi pružinové matrace nebo taštičkové matrace. Středně tuhé matrace se dokonce vyrábí i z přírodních materiálů.

Nejtvrdší matrace

Pak také existují nejtvrdší matrace, což jsou matrace určené osobám s vyšší váhou. Nejtvrdší matrace mají speciální profilování jednotlivých částí, umožňují tak vytvářet až sedm takzvaných anatomických zón, jež zajišťují kvalitní spánek.

Matrace s dvojí tuhostí

Poměrně populární jsou matrace s dvojí tuhostí. Člověk si u těchto matrací může vybrat, jaká tuhost mu více vyhovuje. Případně je možné matraci obracet, pokud se bude vyžadovat tuhost jiná.

Tužší matrace

Existují ještě tužší matrace, které bývají vyztuženy kokosovým vláknem a koňskými žíněmi. Právě kokosové vlákno a koňské žíně dávají matraci jakousi vyšší tuhost, ale také lepší prodyšnost.