V římském hrnci vaříme zdravě a vracíme se do doby hliněné

Domácí kuchařky či kuchtíci, už jste slyšeli o římském hrnci? Ne? Tak vězte, že je to hrnec, který si čím dál více razí cestu do našich kuchyní. Proč? Protože o jídlo v něm připravované se nemusíme starat a hlavně, potraviny si zachovávají všechny své minerální látky a vitamíny.

Klasická keramika

Ano, to je oč tu běží. Římský hrnec je vyrobený z hlíny a už dávno ho používali pro přípravu pokrmů staří Římané. V Itálii je běžný dodnes. Hrnec je určený všem milovníkům zdravého stravování a gurmánům, neboť strava se jednoduše připravuje v páře.

Jak hrnec používat?V římském hrnci vaříme zdravě a vracíme se do doby hliněné

Nejdříve je důležité rozeznat, zdali jste si pořídili hrnec s glazurovaným vnitřkem nebo bez glazury. Pokud bez, pak je nutné před každým použitím hrnec i s pokličkou na 20 minut namočit do vody (stačí ho naplnit vodou). Proč? Jde o to, aby se do pórů nasákla voda, která během vaření pozvolna uniká v podobě páry. Pokrmu je tak zajištěna neustálá ideální vlhkost a dokonale se provaří.

U glazurovaného vnitřku nádoby postačí asi na tři minuty před každým vařením namočit pokličku.

Po tomto úvodním namočení do hrnce vložíte potraviny, které chcete připravit – maso, ryby, kuře i s přílohou, takže zeleninu, rýži, brambory, těstoviny atd. Vše okořeníte podle chuti a vložíte do trouby.

Zdravé vaření

Římský hrnec vkládáte vždy do studené trouby, na nejnižší patro a pozvolna zahříváte. Doba pečení v římském hrnci bývá delší než obvykle, ale po celou dobu není třeba do pečení jakkoli zasahovat, kontrolovat stav potravin, obracet či míchat.

Potraviny se v římském pekáči pozvolna tepelně upravují a nepřipalují se. Nepoužíváme tuk, ten je využit ze samotných potravin (maso) a nepodléváme! Jídlo se dusí ve vlastní šťávě, proto zůstane aromatické, šťavnaté a všemi živinami.

Péče o hrnec

Při vyjmutí pekáče (nebo pokličky) z trouby je nutné nádobu odkládat vždy na dřevěnou, silikonovou nebo látkovou podložku. Nikdy ne na chladné místo, aby hrnec nepraskl.

Na čištění se nepoužívají drsné žínky nebo různé hrubé prášky. Neglazurované římské hrnce se nemyjí saponátem ani v se nedávají do myčky. Hrnec vyčistíme teplou vodou a houbičkou.

Na glazovaný povrch lze použít saponát.

Mějte na paměti, že prudký výkyv teploty může způsobit prasknutí.