Založte si bylinnou zahrádku, není to těžké

Bylinková zahrada má u nás velmi dlouhou tradici, bylinky byly totiž velmi užitečné. Věříme, že si zvyk bylinkových zahrad přinesli naši předkové již ze své domoviny kdesi na východě, protože se vlastně bez bylinek nemohli obejít.

Pokud jde o vysazované rostliny, asi se od počátku dělily na dvě skupiny – léčitelské a kuchyňské. Proč se lišily, asi není třeba vysvětlovat.

Rozdělení

Bylinkové zahrádky si můžeme rozdělit také na miniaturní a zahrádkové. Bylinky lze totiž pěstovat nejen v květináčích, ale i jiných nádobách, případně v truhlících, takže se můžeme mít za oknem, na parapetu, na balkóně a podobně.

Bylinná zahrádka “za oknem”

Mít nějaký vlastní výpěstky potěší nejednoho z nás, i když nebudeme vlastníkem ani metru volné plochy. Chce si to najít v bytě vhodné slunné místo, tedy před či za oknem, na parapetu, na zábradlí, fantazii se meze nekladou.

Asi bychom si měli rozmyslet, v čem budeme bylinky pěstovat, abychom vchod do bytu či okna nezastavěli truhlíky stlučenými z bedýnek od ovoce. Ty nejenže nevydrží déle, než rok a určitě nebudou ozdobou bytu a dobrou naší reprezentací. Volme proto raději terakotové, keramické, poctivé dřevěné truhlíky či květináče, jen ne kovové. V obchodech jich najdete veliké množství.

Máme-li balkón, můžeme využít jako provizorium umělohmotné pytle, i ty lze koupit v potřebách pro zahrádkáře. Malé množství si můžeme pěstovat třeba i v kelímcích od jogurtu. Všeobecně při tomto miniaturním pěstování dbáme na kvalitní zeminu, existuje i speciální substrát pro bylinky, ale i jinak by mělo jít o provzdušněnou zeminu, kvalitně prohnojenou a stále vlhčenou.

Bylinná zahrádka na zahradě

Bylinné zahrádky jsou dnes již běžnou atrakcí na některých památkách, skanzenech a podobně. Zde nám mohou být příkladem. Pro osobní potřebu by nám měly stačit tak 3 až 4 metry čtvereční. Jednotlivé druhy sázejme odděleně, políčka lze ohradit kameny, proutím, drobnými křovinami a podobně. Pokud začínáme, na každém políčku bychom měli mít označení toho, co jsme sem vysázeli.

Založte si bylinnou zahrádku, není to těžké

Co pěstovat

Pěstovat na bylinné zahrádce můžeme velmi mnoho bylinek, ani je všechny nevyjmenujeme. Jsou to třeba pažitka, libeček, tymián, petržel, bazalka či bazalka trpasličí, majoránka, rozmarýna, saturejka, šalvěj, meduňka, máta peprná, dobromysl (oregano), medvědí česnek a další.

Co nepěstovat

Založte si bylinnou zahrádku, není to těžkéVedle výše zmíněných rostlinek bychom neměli sázet vysoké rostoucí či kvetoucí byliny, jmenujme třeba křen, kopr a libeček. Pro ty vyčleňme místo někde u plotu.

Speciální pěstování

Než jen do plochy záhonu můžeme pěstovat bylinky na vršené spirále. Je to něco jako asi metr vysoká pyramida, ale kruhová. Na vršek se sázejí suchomilné rostlinky (tymián, šalvěj, rozmarýna) a čím níže, tím víc ty, které potřebují víc vláhy (meduňka, dobromysl, sléz, heřmánek, kerblík) a dole pažitku nebo petržel.

Rady na závěr

Bylinky je vhodné postřikovat asi jednou za 14 dní odvarem z přesličky, který odpuzuje škůdce a současně posiluje imunitu bylin. Bylinkovou zahrádku raději vybudujte blízko vchodu do budovy, aby to neměla hospodyňka daleko.