Poradíme vám, jak sportovat během těhotenství

Těhotenství není nemoc. Pokud probíhá naprosto standardním způsobem, není třeba se zbavovat pohybových aktivit, které ženy vykonávaly před otěhotněním.

Naopak, pohyb je potřebný, pomáhá nejen budoucí mamince, ale i nenarozenému dítěti a vítají ho i porodníci. Cvičením a pohybem si upevňujete fyzickou kondici, posilujete svalstvo, čímž následně chráníte svoji páteř a problémy se zády. Některé výzkumy ukazují, že cvičící rodičky měly pak rychlejší porod a snížil se i výskyt komplikací.

Pochopitelně, že zde platí základní zásada: pohybujeme se a vybíráme jen takový sport, které těhotné ženě neuškodí a jejímu plodu také ne.

Zásady sportování v těhotenství

Tu základní jsme si řekli, ale jsou zde ještě další:

  • v žádném případě nesportujte naplno až do úplného vyčerpání
  • nevybírejte si sporty, které způsobují tlak na břicho
  • zapomeňte na posilování
  • při jakýchkoli divných pocitech – slabost, pocit mdlob, mžitky před očima atd., ukončete ihned cvičení
  • dbejte důsledně na pitný režim
  • nepřeceňujte své síly a poslouchejte své tělo
  • zvýšená tělesná teplota v důsledku námahy nesmí překročit 38 °C
  • myslete i na počasí, protože prochladnutí a následné nastydnutí není to, co by vám prospělo
  • vybírejte jen taková cvičení, která v pohodě zvládnete, a na které jste byla zvyklá před otěhotněním, tzn. pokud jste před porodem sotva uběhla 1 km, jako těhotná se nepokoušejte o dva…
  • zamezte sportům, kde hrozí velké otřesy, zadržování dechu, pády, nárazy

Těmto sportům se úplně vyhněte

Jsou určitě sporty, které v době těhotenství obejděte obloukem, byť jste je vykonávala před otěhotněním, anebo se vám jen prostě strašně líbí.

A které aktivity to jsou? Tak třeba horolezectví, bojové sporty, potápění, lyžování – výjimkou jsou běžky, tenis, bruslení, skoky do vody, jízda na koni, vzpírání a vrhačské sporty, squash.

Diskutabilní je koupání v řekách, rybnících a jiných nádržích, protože voda je nejen většinou studená, ale i špinavá, proto to zvažte. Stejné je to i při využití akvaparků, kde je hygiena všelijaká. Nicméně plavání je zdravé, o tom není sporu.

Do čeho se tedy lze pustit bez obav?

Chůze: tu můžete v pohodě provozovat až do porodu, chůze pomáhá proti nízkému tlaku, také pomáhá při otocích nohou.

Jóga, pilates, tai-či atd.: sporty zaměřené na relaxaci těla a mysl jsou velmi prospěšné a zvládne je každá žena. Důležité je kvalitní a profesionální vedení.

Plavání: využívejte pouze bazény, které jsou přímo určeny pro plavání těhotných nebo maminek s miminky. Tady je vhodné nejen plavání – prsa, znak, ale i cvičení ve vodě.

Tanec: většinou jde o břišní tance, spíše je to relaxační pohyb, který zpevňuje zádové a břišní svalstvo.

Cvičení na míči: hodně doporučované cvičení pro těhotné a poměrně oblíbené. Jde především o pohupování do stran, čímž se uvolňuje napětí v oblasti pánve a trupu, velmi dobrá příprava na porod.

Jízda na kole: tady předně musíme upozornit, že záleží na stavu těhotné ženy, jízda na kole asi nebude pro každou. Nicméně je to zdravý pohyb na čerstvém vzduchu, jen se vyhýbejte cestám v terénu, který vyvolává otřesy.

Běžky: opět sport, který si může dopřát těhulka, která jezdila na běžkách již před otěhotněním. Pokud zvolíte nenáročný terén, pohodlné, turistické tempo, jedná se o velmi dobrou aktivitu.

Jestli jsme vás navnadili, tak jen dobře, a i v těhotenství sportujte. Každá z vás si musí rozhodnout a uvědomit si, jak na tom je a pohybovou aktivitu tomu uzpůsobit. A nezapomeňte na jednu důležitou věc, sportování, pohyb, vyplavují endorfin štěstí. Tak to zkuste.