SEO – 4 taktiky, které vás katapultují na vrchol

SEO se postupně proměnilo v mystickou nauku, do které nelze jen tak vstoupit. Internet je zavalen všemožnými postupy, zaručenými triky a geniálními schématy, které vás mají dostat na vrchol potravního řetězce vyhledávačů za pár dnů.

Většina těchto taktik je založena na obelhání algoritmů, které vyhledávače využívají. Část z nich může fungovat, ale celá oblast tzv. „black hat SEO“ připomíná minové pole. Vyhledávače se neustále snaží chyby opravovat, a většina taktik má velmi krátkou životnost. Pokud svůj úspěch založíte na nich, můžete také o všechno přijít. Proto se vyplatí trpělivost, a poznání dvou principů, na kterých SEO vždy fungovala a fungovat bude.

SEO tvoří dva pilíře

Již od počátku vyhledávačů probíhá třídění stránek a zobrazování výsledků vyhledávání podle dvou hlavních klíčů:

· Klíčová slova

· Odkazy

V případě klíčových slov se samozřejmě jedná o základní faktor, který vyhledávači napovídá, o čem je váš web. Záleží na jejich hustotě, umístění na webu, či na kvalitě textu, ve kterém se objeví. Pokud se zaměříme na odkazy na váš web, u těch je především rozhodující, kolik jich je umístěno na jiných stránkách, a jak autoritní jsou tyto stránky. Dále je důležitý i počet a kvalita odkazů, které se nachází na vašem webu.

Toto jsou dva hlavní pilíře, kolem kterých je třeba soustředit vaše SEO aktivity. Přestože se to může zdát jako podstatné omezení, je tomu právě naopak. Pokud budete dodržovat jedno základní pravidlo, fantazii se meze nekladou. Nesnažte se oklamat algoritmy, snažte se poskytovat co nejlepší služby svým zákazníkům i jiným webům. To vám z hlediska SEO pomůže mnohem více, než cokoliv jiného. Tento článek se zaměří na několik překvapivých taktik, které toto pravidlo splňují, a přesto jsou velmi účinné.

Wikipedie a rozbité odkazy

Vyhledávání a nahrazování rozbitých odkazů je jeden z nejlepších způsobů linkbuildingu. Když se nad tím zamyslíte, má všechno, co správná SEO taktika potřebuje. Jestliže nahrazujete odkazy na autoritních stránkách, má i velký účinek. Výsledek se dá snadno měřit. Je tu pouze jeden problém. Hledání rozbitých odkazů je velmi náročné.

Pokud ovšem neznáte způsob, jakým probíhá editace článků na Wikipedii. Když editor najde rozbitý odkaz, nesmaže ho hned, pouze k němu přidá poznámku s názvem „dead link“, Wikipedie dokonce sama nabízí seznam stránek, které obsahují nefunkční odkazy.

K vyhledání takového linku vám stačí zadat do vyhledávače následující dotaz: site:cs.wikipedia.org [klíčové slovo] + “dead link”. Jakmile se zobrazí výsledky vyhledávání, pouze vyhledejte stránku, která odpovídá zaměření vašeho webu.

Čím delší, tím lepší

Nedávná studie, provedená na anglickém blogu SERPIQ ukázala, že stránky, které se umísťují na prvních příčkách ve výsledcích vyhledávání, mají obvykle okolo 2000 slov. Otázkou je, proč dlouhé texty fungují lépe?

Na tuto problematiku se můžeme podívat z více úhlů. Nejprve, delší texty ukazují vyhledávači, že návštěvníkům poskytujete opravdu kvalitní vhled do určitého tématu, a proto je zde větší šance, že budou spokojeni.

Ale, je zde i další důvod, proč jsou delší texty lepší volbou. Nedávné studie ukázaly, že délka textu může mít vliv na jeho sdílení. Pokud text a jeho rozsah vzbudí v čtenáři pocit úžasu a obdivu nad prací, kterou autor dovedl, zvyšuje se šance, že budou sdílet na sociálních sítích. O jejich využití pro SEO více zde.

Wikipedie a klíčová slova

Využití Wikipedie pro SEO nekončí u nahrazování rozbitých odkazů. Pokud se alespoň chvíli v oblasti SEO pohybujete, jistě jste se museli zabývat vymýšlením nových klíčových slov a jejich mnohých variací.

I v tomto případě může Wikipedie pomoci. Pravděpodobně využíváte Google AdWords Keyword Planner, abyste dosáhli většího záběru, co se týče klíčových slov a jejich variací. Pokud se zamyslíte nad tím, jaký typ klíčových slov vám zobrazuje, musíte dojít k názoru, že se jedná o velmi podobné možnosti, které se nikdy nepustí příliš daleko od původního zadaného klíčového slova.

Jelikož vašimi zákazníky nebudou algoritmy od Googlu, je lepší, pokud do procesu zapojíte lidskou mysl. A zde přichází ke slovu Wikipedie. Nalezněte na ní stránku, která pojednává o tématu, korespondujícím s tématem vašeho webu. A nyní se zaměřte na všechna slova, která autor používá k popisu daného tématu. Sledujte sekci „obsah“ a zjistěte, jaká slova využívá v nadpisech. Prohlédněte popisky, interní linky a „Související články“. Obvykle odejdete se seznamem plným nových klíčových slov a témat.

Protože a linkbuilding

Zajisté víte, že pokud se věnujete linkbuildingu, dříve či později budete muset kontaktovat správce jiných webů, abyste měli možnost umístit potřebné odkazy. Jak ale zajistit, abyste byli odmítáni co nejméně? Odpověď je prostá, a možná vás překvapí. Je to slovo „protože“.

Jakmile se vám objeví ve schránce email od neznámého pisatele, okamžitě vám v hlavě proběhnou dvě základní otázky.

· „Kdo je ten člověk?“

· „Proč mi píše?“

Čím dříve tyto otázky v emailu zodpovíte, tím lépe. Jaké má ale využití slovo „protože“? Podle studií amerického psychologa Scotta Keye zní jakýkoliv dotaz, doplněný o slovo protože, mnohem přesvědčivěji. Dokonce se ukazuje, že nezáleží na samotném zdůvodnění, „protože“ zlepšilo výsledky až o 45 % i při udání naprosto triviálního důvodu. Takže, využijte ho ve svých emailech co možná nejdříve a nejčastěji. Mnohonásobně zvýšíte svou šanci na úspěch.

 


„Nedostane-li žena koho chce, běda tomu, koho dostane.“ Mark Twain