Lehká střecha jako ze žurnálu? Jedině hliníková

Chcete na svém domě pěknou střechu, která něco vydrží a zároveň nezatíží krovy? Zvolte hliník.

Životnost, cena a vzhled, to zřejmě jsou hlavní parametry, kterými se při výběru střechy řídíme. Svého času byly jedinou možností pálené, nebo betonové tašky. Drahé a křehké nutno dodat. Menší či členité plochy se tak neobešly bez precizního řezání. A to obzvláště u staveb tzv. svépomocí vždy neprobíhalo jako po másle.

Betonové tašky? Raději ne

Druhou eventualitou byly tašky betonové. Zkuste si je ale potěžkat. Na pověsti jim nepřidala ani jejich barevná stálost, respektive nestálost. Není se co divit, že se stavitelé začali poohlížet po jiných střešních krytinách. Zaslouženou pozornost si získávají například krytiny plechové.

Výhody plechových střech

Obzvláště u některých staveb je plechová střecha jasnou volbou. Její hlavní předností je její nízká hmotnost. Zatížení krovů je tak minimální, což je obzvláště při rekonstrukci starších domů, ale i u novostaveb, klíčový parametr. S nízkou vahou je samozřejmě spojena i snadnější, ale i rychlejší a levnější pokládka.

Plechové střešní krytiny

K výrobě plechových střech se většinou používá měď, hliník, titanzinek, nerezová ocel nebo různě antikorozně upravený ocelový plech. Všechny tyto materiály jsou lehké a nepodléhají korozi. Tímto ale jejich přednosti většinou končí. Buďme ale konkrétní.

Měď

Za nejkvalitnější klempířský materiál byla vždycky považovaná měď. Tento kov má sice vysokou životnost, nekoroduje, ale tím jeho přednosti zhruba končí. Negativem už je jeho menší odolnost, tepelná roztažnost a dosti vysoká cena – měděný plech o síle 1 mm vás vyjde zhruba na 1200 Kč/ m².

Titanzinek

Zhruba o polovinu levněji vás vyjde titanzinek. Jedná se o téměř čistý zinek s příměsí mědi, titanu či hliníku. Také sice nepodléhá korozi, ale ve srovnání s jinými kovy je měkčí a nehodí se tak například na parapety či terasy.

Aluzink

Dále můžete na svou střechu zvolit třeba aluzink, což je ocelový trapézový plech oboustranně pokovený slitinou zinku, hliníku a křemíku. Sice vám také nezkoroduje, ale zase výrazně odráží světlo a teplo. A připravte se na jeho rychlejší stárnutí a častější opravy.

Ocelový plech

Relativně nejdostupnější plechová krytina je ocelový plech. Jeho nevýhodou ovšem je, že vyžaduje pravidelné nátěry. A kdo by chtěl rok co rok běhat po střeše se štětcem, že?

Hliníkový plech

Z naší strany jednoznačný vítěz. Některé vlastnosti má sice společné s ostatními plechovými střechami, řadou dalších je ale předčí!

Nízká hmotnost a dlouhá životnost

hliníková střecha je jako ostatní plechové krytiny lehká, ve srovnání s klasickými těžkými střešními krytinami až dvacetkrát lehčí. K tomu i něco vydrží. Výrobci kvalitních hliníkových střech ji uvádějí až na 100 let. Záruku k tomu mnohdy dávají až 60 let. A nejenom to. Po celou dobu si střecha zachová svůj vzhled! I po třiceti letech bude jako nová!

Střecha nevyžadující údržbu

Dalším pozitivem jsou maximálně nízké náklady na údržbu. O střechu se prakticky nemusíte starat. Hliník totiž nerezne. A obejde se i bez nátěrů, které mnoho majitelů obyčejných plechových střech téměř dohání k šílenství. I další její údržba je téměř minimální.

Odolnost proti extrémům

Hliníkové střechy jsou odolné. Nehne s nimi vichřice, neublíží jim extrémně vysoké teplotyt, mráz, sníh, ani ledové kroupy. Před rozmary počasí je chrání silná oxidační vrstva. Uvidíte, jak si vás oblíbí pojišťovna.

Střecha jako ze žurnálu

V nesposlední řadě střecha z hliníku na první pohled upoutá. Domu zkrátka sluší. Jako ženským nohám třeba kvalitní kabelka nebo lodičky.

Obraťte se na profesionály

Pokud se nám podařilo vás přesvědčit a hliníková střecha je v hledáčku vašeho zájmu, pak přijde na řadu další důležitý krok a to výběr dodavatele. Mezi největší profesionály na trhu s aluminiovými střechami jednoznačně patří společnost Prefa. Střechy postavené v roce 1946, kdy se společnost objevila na trhu, do dnešního dne nebylo třeba nahradit. A vypadají jako nové.

Viděli jste Jamese Bonda se Seanem Connerym? Pamatujete na pasáž z horského střediska Shilthorn? Tak jeho střecha je z pera právě společnosti Prefa. A ta stojí dodnes.